Balder miljardsatsar i Norge

Balder köper 50 procent av det norska bolaget Anthon B Nilsen Eiendom. Transaktionen inkluderar bolagets portfölj med fastigheter i Oslo och på Lahaugmoen, samt en utvecklingsportfölj om 170.000 kvm i östra Norge. Marknadsvärdet för fastigheterna är ca 3 miljarder kronor.

Annons

– Med Balder som delägare får vi kraft att flytta upp verksamheten en division i Norge. Vi får finansiell styrka för att kunna konkurrera om, och genomföra, större och mer omfattande utvecklingsprojekt. Detta kommer att vara långsiktigt bra både för den norska fastighetsmarknaden, för våra anställda och för oss som ägare, säger vd Peder Chr. Løvenskiold.

Erik Selin, vd och storägare vid Balder, menar att Balder hittills inte har hittat rätt lösning för att etablera sig med tyngd på den norska marknaden.

– Vi har gjort ett par investeringar i Oslo och inlandet, men har inte etablerat en större position, likt den vi har i Danmark och Finland. Via investeringen i Anthon B Nilsen Eiendom och med den portfölj och organisation de har utvecklat får vi genom transaktionen tillgång till många intressanta investeringsmöjligheter. Det känns helt enkelt fantastiskt bra att få bli delägare och välkomna ABN till Balderfamiljen, säger Erik Selin.

– Med Balder som delägare får vi också tillgång till expertis och erfarenhet från segment där Anthon B Nilsen ännu inte har fått fotfäste, t.ex. bostads- och hotellmarknaden, säger Løvenskiold.

Bolaget Anthon B Nilsen AS grundades av personen med samma namn (1855–1936). Förutom företagsledare var han politiker och även skämttecknare, under pseudonymen Elias Kræmmer.

Balder gjorde första förvärvet i Norge i maj 2016, läs mer här. Utöver fastigheter i Sverige, Finland och Norge äger bolaget även ett antal fastigheter i Tyskland och två i Storbritannien, i centrala London.

Balders fastighetsbestånd hade per 30 juni 2020 ett värde om 149,3 miljarder kronor.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

SLP köper för nära halv miljard

Två fastigheter i 08-område. Tredje förvärvet på kort tid.

JM Utblicken Solna

JM byggstartar 86 bostäder – av totalt 480

Ska bygga totalt fyra kvarter i närförort till Stockholm.

Köper av SBB för 91 miljoner

Kommunalt bolag köper fastighet som hyrs av staden. ”Förvärvet är ett viktigt steg för oss.”

Fabege börjat demontera – för 65.000 kvm nytt

Arenastadens kanske bästa läge. Taktiken för att börja bygga. Den smarta läsningen. Redo att tjuvstarta.

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Går in i Företagsparken med 1,6 miljarder

Förvärvar 15,9 procent av aktierna i 6-miljardersbolaget.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Projekt

Södertälje växer på höjden i The Dock

Södertäljes nya hotell blir också stadens högsta byggnad.

Krönika

Öppna upp när avstånden ökar

”Plötsligt ser du mötesplatsen i stället för en öde stenöken.”

Tillbaka till förstasidan