Visionsbild Säve.

Bakslag för Castellum: Säve flygplats lägger ner

Efter beskedet att Heart Aerospace skrotar sina planer vid Säve flygplats, i Göteborg, kommer landningsbanan inte att rustas upp, utan istället avvecklas. Det avslöjar HelaHisingen. För Castellum är det ett rejält bakslag, men fokus finns fortfarande på lager och logistik. Bolaget har planerat satsa 10 miljarder på området.

Castellum gjorde förvärvet i Säve i slutet av 2018 från Serneke i en omtalad affär. Serneke hade i sin tur köpt flygplatsen två år tidigare.

– Detaljer kring avveckling av landningsbanan är inte satta ännu. Dialog med aktörerna på Säve pågår, säger Anna–Karin Nyman, kommunikationsdirektör Castellum till lokaltidningen.

Omskrivna Heart Aerospace hade då haft stora planer på att bygga världens första kommersiella industri för elektriska flygplan på just den gamla flygplatsen. Det talades om att 500 arbetstillfällen skulle skapas vid platsen de kommande åren.

Castellum planerade för att investera tio miljarder kronor i flygplatsområdet.

– Castellum ser på området som helhet, inte landningsbanan enskilt. Vår vision för området är att skapa ett innovativt kluster av hållbar logistik och mobilitet. Att nu avveckla landningsbanan är en direkt följd av Hearts avbrutna etablering och vi ser fler olika alternativa utvecklingar framåt för området, säger Anders Fredriksson, verksamhetsansvarig för Gateway Säve hos Castellum till HelaHisingen.

Flygplatsen har lags ner även tidigare, 2015. Tidigare hade bland annat WizzAir och Ryan Air flugit men lagt ner. Landningsbanan var för dålig. Alltså samma slutsats som nu.

Fler Nyheter från förstasidan

Logistea närmare drömprojekt om 380.000 kvm

Niklas Zuckerman: ”Samverkan har skett i god anda och tempo”.

”Ett gift med ett fult tryne”

Bostadsministern kommenterar situationen för FV.

Stort projekt mitt på Kungsholmen

Aktuellt med hotell och takbar.

Klart: Köper unika Kurön

Fem ö-fastigheter i Mälaren har fått en ny ägare.

Bilder: Rekordpris på nya lägenheter på Sandhamn

Läs om det nya projektet bredvid Seglarhotellet.

Försäljning i city avbruten

Buden nådde inte upp till prisförväntningarna.

Bilder: Klart för bygge i nationalstadsparken

Investering i hotell- och konferensanläggning. Se hur den välkända anläggningen kommer att utvecklas.

Randstad flyttar till Fabege

En av årets större uthyrningar.

Rullande nyemission skulle kunna ge 2,5 miljarder

SBB lägger fram förslaget med nya aktier som alternativ till kontanter.

Två nya till Sergelgatan

En snabbväxande öppnar mitt i Stockholm och en klädkedja byter läge.

Redo miljardköpa logistik och bostäder

Investeringschefen berättar vad bolaget vill förvärva. Sett prisskifte i marknaden.

The Works intar 2.500 kvm hos Hufvudstaden

Hyr 2.500 kvm högt upp i kommande projektfastighet.

Hyr hela 4.700 kvm för globalt huvudkontor

Lämnar OMX-huset som ägs av Fastpartner.

Ännu en nyemission – Nivika fyller på

Befintliga ägare späds ut med 25 procent när bolaget tar in 750 mkr via en riktad nyemission.

Tillbaka till förstasidan