Stallsikens handelsområde i Skövde. Bild: CBRE.

AXA säljer handelsområde till Svenska Handelsfastigheter

Annons

Svenska Handelsfastigheter förvärvar Stallsikens Handelsområde, drygt 3 km norr om Skövde centrum. Stallsiken har en uthyrningsbar yta på knappt 11.500 kvm med ett årligt hyresvärde på knappt 14 miljoner kronor.

Köpeskillingen uppgår till knappt 166 miljoner kronor och säljare är en fond förvaltad av AXA Investment Managers – Real Assets.

Fastigheten är fullt uthyrd och bland större hyresgäster märks ÖoB, Toys R Us, Sova, Rusta och MediaMarkt.

– Skövde håller på att bygga en ny stadsdel, Trädgårdsstaden, i anslutning till Stallsikens Handelsområde. Projektet omfattar cirka 1.200 bostäder med tillkommande kommunal service och uppåt 4.000 nya invånare när stadsdelen står färdig. Det bidrar till att stärka Stallsiken som regionens starkaste handelsplats vilket gör det till en intressant investering, säger Staffan Unge, transaktions- och affärsutvecklingsansvarig vid Svenska Handelsfastigheter.

CBRE var rådgivare till säljaren.

AXA förvärvade Stallsiken hösten 2010 från Axfast i en affär som Fastighetsvärlden bedömde var värd cirka 150 miljoner kronor, läs mer här.

I Skövde har Stallsikens Handelsområde främst konkurrens av Elins Esplanad som ägs av Eurocommercial och av centrala Commerce som sedan 2010 ägs av Skandia fastigheter efter att ha köpt den från Boultbee. Inom handelsfastigheter är även Redito en stor ägare i Skövde efter paketköpet från CBRE Global Investors sommaren 2014, läs mer här.

Fastighetsvärlden Idag 2016-01-31

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Energifyllt värre på heldag om Mälardalen

Flera miljardsatsningar pågår och ännu fler väntas. Avundsjuka från andra kommuner.

Pandox köper för 350 mkr

Förvärvar hotell i slutskedet av färdigställande i norra Sverige. Ersätter tidigare hotell.

Vill sälja stor anläggning vid Edsviken

Går med vinst, men kraven framöver ökar.

Sålt för 41.000 kr/kvm mitt emot 3arena

Fastighet med 50 lägenheter byter ägare.

”Se byggnaden som en smartphone”

Koncernchefen på BMS-företaget Nordomatic tror att framtidens byggnader kommer att vara digitala, smarta och tillgängliga under hela dygnet.

Avslutar Sernekes största projekt för 350 mkr

Tar över konkursade bolagets prestigeprojekt.

South Bay satsar vidare – nu med 25.000 kvm i Västerås

Startar projekt. Hyrt ut hälften.

Tillbaka till förstasidan