AXA köper handelsområde i Skövde för 150 milj

Axfast säljer en nyutvecklad detaljhandelsfastighet i Skövde till AXA Real Estate som för en av sina specialfonder genomfört förvärvat. Fastighetsvärlden bedömer köpeskillingen till drygt 150 miljoner kronor. Jones Lang LaSalle var säljarens rådgivare.
Annons

Tysk specialfond gör första förvärvet i Norden. Axfast säljer en nyutvecklad detaljhandelsfastighet i Skövde till AXA Real Estate som för en av sina specialfonder genomfört förvärvat. Fastighetsvärlden bedömer köpeskillingen till drygt 150 miljoner kronor. Jones Lang LaSalle var säljarens rådgivare.

Det handlar om fastigheten Järnet 4 i det nya stadsutvecklingsområdet Stallsiken som ligger invid riksväg 26, nära centrala Skövde. Fastigheten har två huskroppar som uppförts i tre etapper, varav den sista stod klar under våren. Den uthyrningsbara arean uppgår till 11 500 kvadratmeter fördelat på fem butiker. Samtliga ytor är fullt uthyrda till Media Markt, ÖoB, Rusta, Chilli och Sova.

AXA har gjort förvärvet på uppdrag för en tysk institutionell fond som nu gör sin första investering i Norden. Den aktuella fonden vill köpa mer i Norden, speciellt i Sverige och Finland, och söker främst efter moderna retail- och logistikfastigheter men även kontorsfastigheter kan vara av intresse. Objekt för 100–300 miljoner kronor finns i blickfånget.

Fastighetsvärlden Idag 2010-09-17

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Bildextra: Så blir JM:s lyxbostäder i Marievik

Stockholms största nyproducerade lägenheter.

Folksam, Gävlegatan 22, Blästern 6.

Flyttar från Solna till innerstan

Lämnar Solna Business Park för innerstan och ökar lokalytorna.

Säljer till överraskande köpare på Stora Essingen

Avyttrar del av portföljen som förvärvades av Lärarförbundet 2019.

Bästa rådgivarna 2025 – i varje segment

CBRE vinner två klasser och C&W, Catella, JLL samt Colliers en vardera.

Hyr ut 7.400 kvm till polisen

Gör stor uthyrning. Tidigare butikslokal omvandlas.

Blir ny transaktionschef hos Svefa

Gör ytterligare en förstärkning inom transaktionsteamet.

Catena tar in 2,8 miljarder – redo för köpet om 9 miljarder

Har goda försvärvsmöjligheter även efter det planerade rekordköpet.

Smäll för Pandox: Stor kedja i rekonstruktion

9 hotellfastigheter med totalt 1.859 rum berörs. Pandox ledning ser lugnt på situationen.

Slussgården, Snäckan 8, tegelbacken. Konferens

Klart: Blir operatör för Slussgårdens stora i city

✓En av citys största konferensanläggningar. ✓Nära 5.000 kvm. ✓150-årigt familjeföretag blir operatör.

Klart: Koras som bästa rådgivare

Ny etta i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Söker 6.000 kvm lokaler i centrala Stockholm

Sökområdet är CBD eller strax utanför.

Duo i offensiv inom lättindustri – vill dubbla

Slutförde tillsammans en första transaktion i oktober. Initialt mål är att dubbla portföljstorleken.

Einar Mattsson Humlegården, Ribosomen, Hagastaden

Duo ska utveckla kvarter i Hagastaden

Omfattar cirka 7.500 kvm kontor, cirka 900 kvm lokaler och cirka 6.500 kvm bostäder.

Fastigheten Härolden 44 även kallad Fleming 7.

KLP halverar vakansen i Fleming 7

Köpte fastigheten i somras för 1,5 miljarder.

Tillbaka till förstasidan