Bjarke Ingels och Oscar Engelbert i mitten av bilden. Bild: Fastighetsvärlden

Även hyllade 79&Park invigt – Oscar laddar nu för Gasklockan

Några timmar efter att Oscar Properties invigt det arkitektoniskt hyllade Norra Tornen invigdes även även bolagets andra hyllade projekt 79&Park vid Gärdet. Vd Oscar Engelbert laddar nu för spektakulära Gasklockan i närheten – och väntar på bättre marknadsförutsättningar.

Annons

Det har varit många stora och svarta rubriker för bostadsutvecklarna det senaste året. Men Oscar Engelbert var på glatt humör under torsdagen:

– Vad jag vet så har det aldrig hänt tidigare att en storstad inviger två byggnader av två olika världsarkitekter under en och samma dag. Norra Tornen och 79&Park är beviset på att det går att förändra och förbättra Stockholms stadsbild, sa Oscar Engelbert, vd och grundare Oscar Properties.

Oscar Properties köpte den aktuella fastigheten Stettin 7  under 2010. Tidigare ägare hade planerat för något som absolut inte stuckit ut. Engelbert bestämde sig för att riva den tidigare byggnaden och kontakta en världsarkitekt.

159 av de 169 bostäderna som ingår i 79&Park har sålts. Hela fastigheten beräknas stå klar i fjärde kvartalet 2018.

– Det har varit ett komplicerat bygge. Men jag tycker att det blivit fantastiskt bra, sa Engelbert.

Oscar Properties har i samarbete med den välkände, danske arkitekten Bjarke Ingels, skapat en böljande, terrasserad byggnad i glas och cederträ som väver samman bostadskvarteret med Nationalstadsparken.

– 79&Park upplevs som ett böljande landskap av bostäder som kombinerar fördelarna av villalivet med det kvalitativa i stadslivet. Lägenheterna har privata trädgårdar och panoramautsikt över både staden och Gärdet. Denna urbana oas erbjuder de boende lugn och ro i kombination med känslan av att vara del av en större gemenskap. Sett från håll upplevs 79&Park som en tillskapad topografi mitt i staden, säger Bjarke Ingels, grundare och partner BIG.

Oscar Properties har arbetat med utvecklingen av 79&Park och Norra Tornen i sammanlagt cirka sju år och uppskattningsvis har över 2.000 personer och 180 olika leverantörer varit involverade i projekten.

– Jag hade fyra ”drömarkitekter” när jag startade Oscar Properties för 14 år sedan; världens främsta arkitekter som jag visste hade förmågan att ta Stockholms stadsbild till en ny nivå. Tre av dem har vi redan lyckats få hit och idag inviger vi 79&Park av Bjarke Ingels/BIG och Norra Tornen av Reinier de Graaf/OMA. Det är en stor dag, inte bara för Oscar Properties men även för Stockholm, avslutar Oscar Engelbert, vd och grundare Oscar Properties.

Oscar Engelbert laddar nu främst för bostadsprojekten Gasklockan i Norra Djurgårdsstaden och Primus Park i på Lilla Essingen. Flera av de medarbetare som jobbat med 79&Park flyttas nu över till att jobba med projektet Gasklockan.

– Vi ska avvakta en bättre marknad, säger Engelbert till Fastighetsvärlden på frågan när det kan bli aktuellt att börja sälja skarpt på det spektakulära höghusprojektet.

Gasklockan ska få 317 lägenheter, varav 50 är säljstartats (30 bolade). Primus Park ska få totalt 460 lägenheter fördelade över tre etapper.

Se gärna Fastighetsvärldens korta film om Norra Tornen här.

Vi har även sammanställt en topplista över de 20 högst planerade höghusen i Sverige. Läs den här.

Se bilder från invigningen av Norra Tornen här.

Bild: Fastighetsvärlden
Bild: Fastighetsvärlden
Bild: Laurian Ghinitoiu/Oscar Properties.
Bild: Fastighetsvärlden.
Bild: Fastighetsvärlden.
Bild: Åke E:son Lindman.
Åke E:son Lindman/Oscar Properties
Bild: Åke E:son Lindman/Oscar Properties

Missa inte! Fastighetsdagen Uppsala

Den 3 juni är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Uppsala. Seminariet äger rum på Uppsala Konsert & Kongress, Uppsala.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Topplista

Lista: 40 högst avlönade direktörerna

Bygg- och fastighetsbolagen som betalar bäst.

Willhem slår till med nytt miljardköp

Fastighetsportfölj med 294 bostäder byter ägare. Säljaren fortsätter att avyttra.

Nu dags att sälja kasinohuset i city

Tidigare varit stor biograf och nattklubb. ”Fantastisk fastighet”.

Källén lämnar när Archus omorganiserar

Drar ned personalstyrkan med drygt 20 procent på grund av marknadsförutsättningarna.

Myndighet kan lämna förhyrning i förtid

Har hyrt fastigheten sedan 2016. Låg beläggningsgrad under längre tid.

Lista: Här byggs det mest – Uppsala i topp

Se uppdaterad lista över byggtakten.

Stor 08-multiarena till papperskorgen

Det har redan hunnit byggas ett annat stort projekt på platsen.

Bostadsarkitekt som sätter kollektivet främst

FV Fokus. FV frågar ut Nico Liljeberg och Linda Saarnak vd:ar på Ett Elva Arkitekter. Om fördelarna med delat ledarskap. Vikten av transparent kommunikation. Om att bygga med kvalitet trots stram budget.

Bostadsprojekt i anrika Södermiljöer på samråd

Funnits bostadsplaner i mer än 50 år. Nu planeras för fler än 100 bostäder.

Affärsanalys

Livsmedel och lågpris fortsätter locka kapital

Felix Naumann på Colliers har analyserat en affär med ett hett innehåll.

Oförändrad ränta – öppnar för sänkning

Bedömer att inflationens förhöjda nivåer är övergående.

Magnolias vd lämnar

Har innehaft tjänsten i drygt fyra år.

Krönika

Fred i Ukraina, en svart svan för branschen?

Är det bara jag eller känns det som att vi upplever svarta svanar allt oftare?

Selin ser möjligheter för affärer

”Vi står fortsatt stabilt, även i tider som dessa.”

Tillbaka till förstasidan