Foto: Areim / Montage

Återbruk: Öppet trapphus

En byggnad från 80-talet fick nytt liv när Areim valde att kombinera det befintliga med det moderna. Hela vägen från entré till stengolv och armaturer är återbruket med.

Annons

T31

Plats: Stockholms Hamnkvarter.
Fastighetsägare: Areim.
Arkitekt: Elinder Sten.
Vad har återanvänts: Huvudentré och trapphus. Tegelfasaden har tvättats. Toalettstolar, speglar och armaturer har återbrukats. Stengolv från ett annat projekt har återanvänts

Visa faktaruta

(Texten publicerades ursprungligen i magasinet Fastighetsvärlden nr 5/2024)

I Stockholms Hamnkvarter har Areim valt att modernisera en byggnad från 1980 på Tegeluddsvägen 31 med hjälp av modern teknik. Där har man öppnat upp den gamla entrén med en ny träfasad, och den gamla aprikosfärgade plåten mellan fönstren har bytts ut.

– Det är en 80-talsbyggnad som har det slags karaktär som man kan ge nytt liv åt med små och smarta medel. Vi glasade upp huvudentrén för att ge en mer modern touch, och bakom den fanns ett gammalt trapp­hus som var väldigt instängd. Där rev vi ner betongväggarna och frilade trapphuset. Det är ett bra exempel på återbruk av den befintliga miljön där man tar fram de bevarade detaljerna. Det blir både finare, billigare och miljövänligare än att bygga ett helt nytt trapphus på annan plats, säger Johannes Sennerö, asset manager på Areim.

Utöver entrén har man också valt att tvätta den gamla tegelfasaden och på så vis lyfta fram originalfärgerna. Även i själva fastigheten har Areim arbetat aktivt med återbruk.

– På ett av planen byggde vi ett visningskontor för hyresgästerna för att kunna visa upp vad vi vill, och i anslutning till det byggde vi ett återbruksrum från rivningarna på det våningsplanet. Det var allt från speglar och armaturer, till toalettstolar. När vi har potentiella hyresgäster som är intresserade så tar vi med dem till det rummet för att visa möjligheterna med återbruk och inspirera till smarta val, säger Johannes Sennerö.

T31 har den senaste tiden fått flera nya hyresgäster och i augusti flyttade gymmet NPC in. De ville ha ungefär 400 kvm stenplattor, och entrepenören hittade då 400 kvm sten i ett annat projekt som de inte behövde. Även 500–600 kvm linoleumgolv har återanvänts och där har man sparat 37 ton koldioxid.

Tre tips från Johannes Sennerö

  •  Utforma flexibla planlösningar för att minska resursanvändning och underlätta återbruk genom flera hyresgästcykler.
  •  Uppmuntra hyresgäster till återbruk genom att göra möjligheterna tillgängliga och visa på goda exempel.
  • Samordna. Dra nytta av återbruk mellan olika projekt och fastigheter.

Det här första delen av fem i ett tema om återbruk. Läs även del två, tre, fyra och fem här.

T31 i Stockholms Hamnkvarter. Foto: Areim
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nedräkning inför späckad Almedalsvecka

Med den trevligaste trädgården under Almedalsveckan bjuder Fastighetsvärlden in till hela 28 olika programpunkter under tisdag och onsdag.

AMF Fastigheter hyr ut 3.000 kvm i Moodkvarteret

Tecknat tre hyresavtal för kontorslokaler.

Fortsätter expandera – nytt stort förvärv i Newcastle

Grundare av Ailon gör ytterligare förvärv.

C&W hoppas på jackpot i city

”Det ska bli spännande att se vem som drar det längsta strået”.

Global betaljätte öppnar Nordenkontor i NK-huset

Hyr hela 2.800 kvm.

Satsar på hotell vid Östermalmstorg

”Platsen är perfekt för ett mindre boutique-hotell.”

”Måste kavla upp ärmarna och bli relevanta”

Tre experter om att åter fylla kontoren.

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan