Köpcentrumet Asecs i Jönköping får ett nytt träningsalternativ med fitnesskedjan Nordic Wellness. Öppningen är planerad till 2027.
När träningskedjan Nordic Wellness etableras i Jönköping sker det i handelsområdet Asecs.
– Vi har länge sökt lokaler i området och tror på staden samt utvecklingen där Asecs kommer bli ett bra tillskott, säger Magnus Wilhelmsson, vd på Nordic Wellness.
För Asecs är det ett strategiskt tillskott.
– Vi ser en tydlig rörelse mot att besökare vill ha mer än handel under ett tak. De vill träna, äta, handla och kunna göra sina ärenden på samma plats, säger Alexander Odegran, Centrumchef på Asecs.
Asecs grundades 1987 och har byggts ut i flera etapper. Idag består köpcentrumet av drygt 50 000 kvm med över 100 aktörer och aktiviteter. Hela handelsområdet har en yta om totalt cirka 70 000 kvm.
Asecs ägs av Alecta Fastigheter och förvaltas av Newsec. Öppningen av Nordic Wellness är planerad till 2027.





















