Åsa Kling ny stadsbyggnadsdirektör i Haninge

Åsa Kling ny stadsbyggnadsdirektör i Haninge kommun. Hon kommer närmast från rollen som teknisk chef i Sala kommun med ansvar för VA, gata och park samt fastighet, och har tidigare varit VA-chef i Solna och haft chefsbefattningar på Uppsala Vatten & Avfall, Svenska Kraftnät och Vattenfall.

Annons
Åsa Kling, stadsbyggnadsdirektör Haninge.
Screenshot
Visa faktaruta

Den 1 mars 2025 tillträder Åsa Kling som ny stadsbyggnadsdirektör i Haninge kommun. Åsa Kling kommer närmast från rollen som teknisk chef i Sala kommun med ansvar för VA, gata och park samt fastighet och har tidigare varit VA-chef i Solna och haft chefsbefattningar på Uppsala Vatten & Avfall, Svenska Kraftnät och Vattenfall. Åsa Kling är civilingenjör i miljö- och vattenteknik.

– Haninge är en otroligt spännande kommun med en regional stadskärna som växer fram, samtidigt som den präglas av landsbygd och en fantastisk skärgård. Det innebär en unik möjlighet att få utveckla såväl tekniska infrastruktur som attraktiva utemiljöer på ett hållbart sätt, vilket är en förutsättning för en kommun i stark tillväxt, säger Åsa Kling.

– Med Åsa får vi en stadsbyggnadsdirektör med mångårig erfarenhet som chef och ledare inom samhällsbyggnad, infrastruktur och teknisk försörjning. Hon har god förmåga att planera, skapa strukturer och att leverera på målen tillsammans med chefer och medarbetare samt entreprenörer, säger Kristina Tidestav, kommundirektör i Haninge kommun.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Krönika

Trump har en poäng

”Trump är något på spåren när han kritiserar den globala handeln.”

Tar över efter Helio

Hyr 1.000 kvm i vakanstyngd stadsdel.

Säljer på Östermalm

Affär på Sibyllegatan. Tredje generationen avyttrar.

Staffan Unge får toppjobb

Det amerikanska bolaget gjorde Sverigepremiär i fjol med ett miljardköp.

Försäljning av centrum skjuts upp – igen

Andra gången, nu mindre överraskande.

Hit flyttar Baker McKenzie

Ännu en stor advokatfirma flyttar.

Känt varumärke stänger vid Östermalmstorg

Har öppet ytterligare en månad. Sista i Sverige.

Podden om SBB:s genidrag, Serneke och dissekerar storaffär

Podcasten Fastighet & Finans om utsikterna för 2025.

Köper på Götgatan

Samtidigt stänger stor butikshyresgäst.

Utmanar: Trio startar upp nytt konsulthus

Har massor av genomförda affärer i bagaget.

Så ser AG Advokat på framtiden efter tappen

Johan Wingmark, managing partner, berättar för FV.

Priserna på bostäder sjönk åter i december

Fem experter ger sin syn på utvecklingen för 2025.

Revelop värvar från Partners Group

Thomas Sipos: ”En viktig milstolpe i vår tillväxtresa.”

Vasakronan hyr ut 8.800 kvm

Tar över lokaler efter storbank som flyttar. FV berättar vilka som tappar hyresgäster.

Tillbaka till förstasidan