Ås Härads växer vidare – närmar sig 3 miljarder

Ås Härads Fastigheter AB har under våren genom en serie separata transaktioner förvärvat fastigheter för över 300 mkr. Bolaget höjer nu målet till att nå ett bestånd om 5 miljarder kronor.

Annons

Bolton Advisors har varit köparens rådgivare.

Fastigheterna som förvärvats från bland annat HSB har en total uthyrbar area om cirka 11.000 kvm och årliga hyresintäkter om cirka 22 mkr.

– Ås Härads fortsätter sin tillväxtresa med välbelägna och välskötta fastigheter i Borås och vi närmar oss nu ett fastighetsvärde om 3 mdr. Vi ser att vår strategi med att bygga förvaltningseffektiva kluster är mycket framgångsrikt. I takt med att bolaget identifierat attraktiva investeringsmöjligheter och närmar sig 3 mdr har vi nästa sikte inställt på uppnå 5 mdr i fastighetsvärde – i samband med det har vi identifierat ett antal nya orter där vi nu utvärderar flera alternativ, säger Johan Strömberg, VD Ås Härads Fastigheter

Mikael Wilton, projektledare, Bolton Advisors:

– Bostäder är ett mycket intressant tillgångsslag och rätt förvaltade ger en fin löpande avkastning för investerare och bra livskvalitet för boende. Det blir spännande att följa Ås Härads fortsatta resa.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Besök Fastighetsvärlden i Almedalen

Späckat program på Lindgården.

Här öppnar IHG:s Indigo sitt första svenska hotell

Takpool med terrass, spa- och gymavdelningar – allt i vattenläge precis utanför Stockholm. Öppnar 2029 med 232 gästrum.

Bildextra: Så blir nya Operan i Gasklockan

Ferdinand Bobergs Gasklocka får nytt liv. FV är på plats.

SHF hyr ut hela 25 000 kvm i Bromma Blocks

Rekordstor uthyrning. Läs om de nya hyresgästerna.

Barings säljer två fastigheter till statlig aktör

Mystik kring stor logistikaffär.

Riksbanken ser ökad risk för höjd ränta under hösten

Direktionen om tankerna inför höstens penningpolitik.

Urban Partners köper sju från Blackstone

Lanserar ny satsning i Storstockholm tillsammans med partner.

Säljer butiksfastigheter för drygt 1 miljard

Åtta fastigheter om totalt 38 400 kvm.

Snart är glasen fyllda – öppnar efter två års letande

Besökt 20–30 möjliga lokaler mitt i Stockholm. Nu är det dags att slå upp portarna.

Markus Pfister, Skandia Fastigheter.

Så ska Skandia fylla 24 400 kvm kontor

Problematik kring stor och central kontorsfastighet.

Vakans vid Stureplan kan bli större

Överväger att flytta. FV berättar om fyra heta alternativ.

Bonava redo satsa 2 mdr vid omdiskuterad bro

Fastigheten ligger i omtalat läge, vid omdiskuterad bro.

Spekulationsbyggena inom logistik störtdyker

En kommun som storsatsat har en vakans på över 50 procent. Ny kartläggning.

Stordalen säljer till Norwegian

Säljer resekoncernen och går samtidigt in som storägare i Norwegian. 26 hotell ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan