Arvid Svensson med som ägare i Tenzing Invest

Annons

Stor ägare i Balder, Klövern och SBB. Fastighetsvärlden berättade förra veckan att en trio tidigare JLL/Tenzing-medarbetare startat investmentbolaget Tenzing Invest. Det är ett partnerägt bolag. Fastighetsvärlden kan nu även berätta att Arvid Svensson Invest AB finns med som ägare.

Grundarna och Arvid Svensson har arbetat tillsammans under lång tid och bolaget fanns med vid starten av rådgivningsbolaget Tenzing för tio år sedan.

– Jag känner personerna bakom Tenzing Invest mycket väl och vårt samarbete är beprövat framgångsrikt.  Jag är övertygad om att de med sin samlade kompetens och erfarenhet kommer att bli framgångsrika även denna gång, säger Fredrik Svensson vd för Arvid Svensson Invest AB.

AB Arvid Svensson är ett svenskt familjeföretag med en lång tradition av entreprenörskap och affärsutveckling. De är stor ägare i Balder (näst största ägare med 9 procent av kapitalet), Klövern (tredje störst med 7 procent av kapitalet) och SBB. Investmentbolaget har även stora ägarintressen utanför fastighetsbranschen.

Susanne Sundeman, vd vid Tenzing Invest:

– Vi vill arbeta med de bästa investerarna, fastighetsägarna, rådgivarna och medarbetarna i branschen. Vi är snabba, uthålliga och är enkla att ha att göra med.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Bolag med 450 bostäder i konkurs

FV berättar om de aktuella fastigheterna – och om skulden.

Stort intresse för Obos Stadsljus

104 av 128 lägenheter är redan bokade. Försäljning av etapp 2 tidigareläggs.

Oklar framtid för polishus

Tyst från polisen om nya lokaler. FV listar även pågående projekt och stora förhyrningar till Polismyndigheten.

Alecta i stort förvärv

Säljaren äger nu endast ”Stockholms svåraste” i Sverige.

Köper Solnas fulaste – ska bygga hela 35 000 kvm

Koloss ska rivas. Se illustrationer över hur det kan komma att se ut på platsen framöver.

Porträttbild på Mark Isitt

Arkitekturkritikern: ”Kungsträdgården är ful”

Mark Isitt om varför Sverige bör följa Danmarks modell.

Ny logistikjätte: 840 000 kvm – Sverige ingår

Affär på över 10 miljarder kronor. Ny aktör gör intåg i Sverige. FV berättar om det svenska beståndet.

Panattoni gör första försäljningen i Sverige

Säljer fullt uthyrd logistikfastighet.

FV Quiz

FV Quiz: Vem äger handelsfastigheterna?

Vem äger Emporia i Malmö? Vem äger Solna centrum? Testa dina handelskunskaper!

Svagt för Östermalm och Söder – chock för Kista

Kontorsvakansen för 21 områden i Stockholm. Ett område har på fem år utvecklats sämre än Kista och tre nästan lika svagt.

Vinnarna och förlorarna i Stockholm

Stor kartläggning avslöjar vilka områden som vunnit respektive tappat hyresgäster de senaste fem åren.

Tillbaka till förstasidan