Art-Invest köper 158 lägenheter i Barkarby

Art-Invest Real Estate förvärvar bostadshus från Åke Sundvall och Obos i Barkarbystaden i Stockholm. Fastigheterna har en total bostadsyta om 10.000 kvm med 158 lägenheter inklusive ett LSS-boende med sex lägenheter. Det är andra större förvärvet Art-Invest gör i Barkarby. I höstas köpte man Barkarby Outlet.

Annons

Hedman Modée & Partners var rådgivare till säljaren.

Art-Invest Real Estate har förvärvat tre nybyggda bostadsfastigheter i Sveriges största pågående stadsutveckling Barkarbystaden av Åke Sundvall och Obos. Förvärvet gjordes på uppdrag av en av Art-Invest Real Estates institutionella investeringsfonder.

Byggnaderna stod färdiga 2024 och omfattar cirka 10.000 kvm med 158 lägenheter som är fullt uthyrda. Fastigheterna ligger strategiskt intill den nya tunnelbanestationen som beräknas stå klar 2027. Tillgången har hållbarhetsmärket ”Svanen” och hög teknisk standard.

Området har genomgått stora förändringar under de senaste åren och har utvecklats till en stadsliknande miljö. Järfälla kommun har för avsikt att Barkarbystaden ska växa till 14 000 bostäder år 2032, samt tunnelbanestation och regionaltåg, vilket gör området till nordvästra Stockholms nya knutpunkt, enligt Järfälla kommuns planer.

Barkarbystaden är en av de största stadsbyggnaderna i Sverige. Förra året öppnade Art-Invest Real Estate en filial i Stockholm och förvärvade Stockholm Quality Outlet, ett av Sveriges största outletcenter, även det i Barkarbystaden som en första investering.

–   Jag har sett Barkarbystaden växa under mina snart 20 år i området och jag är glad att vi nu har gjort vårt första bostadsförvärv här. Framöver kommer vi på Art-Invest att fortsätta titta på förvärv i Sverige, i första hand med fokus på investeringar där vi ser goda möjligheter till tillväxt, säger Johan Öhlund Lagerdahl, chef för Stockholm, Art-Invest Real Estate.

–   Åke Sundvall och Obos är glada att kunna meddela att Art-Invest Real Estate, med sitt starka intresse i Barkarbystaden, har förvärvat denna bostadsfastighet, som är en del av vårt projekt Atlas. Art-Invests långsiktiga perspektiv och starka position gör dem till en mycket lämplig köpare för denna strategiskt belägna tomt, säger Martin Sundvall, vd, Åke Sundvall AB.

Parterna har kommit överens om att inte avslöja köpeskillingen. Setterwalls samt K&L Gates fungerade som juridisk och skatterådgivare till Art-Invest Real Estate. Säljaren har företräds juridiskt av FHH Law och rådgivits av HM Partners.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Giles Membrey, Rioja Estate Ltd. Löddeköpinge. Malmö Designer Village.

Nu startar bygget av 27.000 kvm lyxoutlet

Beräknas kosta 1,8 miljarder. ”En stor dag – nu får vi ett datum för öppning.”

Tar över helt efter Kvalitenas konkurs

Elva fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler. Läs om värdet.

Atrium Ljungberg räddar kvar Ericsson på 31.500 kvm

Stort hyresavtal om 30.000 kvm. Bantar lokalytan med 15 procent – men mycket mindre än väntat. Kan möjligtvis ha betydelse för Kista.

Diös hyr ut 4.100 kvm i tidigare galleriaytor

Fyller upp ytor som tidigare var del av galleria. Framgångsrikt pusslande.

Krönika

Börsklipparna och friskolorna

”Den som startar en friskola för att bli rik kan fortsätta med detta.”

95% av långivarna nobbar Batljans förslag

Bakslag för Ilija Batljans förslag till lösning.

Så högt blev priset vid den stora affären vid Hötorget

FV berättar om köpeskillingen. Läs även om andra kvadratmeterpriser vid affärer i city den senaste tiden.

Life i konkurs – 79 butiker

23 av butikerna finns i Stockholmsområdet, varav sex inom tullarna.

Trophi hyr ut 4.000 kvm till Ikea

Öppnar redan 22 juni. Räddare i nöden.

Tillbaka till förstasidan