Rutger Arnhult. Foto: Fastighetsvärlden

Rutger Arnhult utses till ny vd för Corem

Styrelsen i Corem har utsett Rutger Arnhult till vd med tillträde den 16 juni 2023. Han efterträder Eva Landén som kommer att anta rollen som vice vd.

Därmed är Arnhult åter i den vd-stol han hade innan han lämnade för Klövern för att därefter skifta till Castellum.

Eva Landén har varit vd för Corem sedan 1 januari 2012.

Rutger Arnhult är Corems klart största ägare och även bolagets grundare.

– Jag har ett långsiktigt åtagande till Corem och ser fram emot att tillträda i vd-rollen och förstärka bolagets position som en ledande aktör inom kommersiella fastigheter. Mitt fulla fokus kommer vara att säkerställa att Corem är väl positionerat för att fortsätta hantera utmanande marknadsförhållanden och tillvarata möjligheter i takt med att marknadsförutsättningarna förbättras, säger Rutger Arnhult, tillträdande vd för Corem.

Corems kärnaffär har utvecklats stabilt under det senaste året genom fortsatt aktivitet i förvaltnings- och uthyrningsverksamheten, skriver bolaget i ett pressmeddelande. Samtidigt har avyttringar och skuldamortering prioriterats i syfte att stärka balansräkningen med fokus på att säkra långsiktigt uthållig finansiering. Rutger Arnhults utnämning till vd återspeglar ett fortsatt fokus på att stärka balansräkningen genom fortsatta avyttringar som möjliggör minskad skuldsättning.

– Corem har framgångsrikt navigerat genom svåra marknadsförhållanden under det senaste året genom avyttringar och skuldamortering som möjliggjort stärkt balansräkning samtidigt som bolaget upprätthållit en fortsatt stabil kärnaffär. Rutger Arnhults uppdrag är att fortsätta prioritera insatser för att möjliggöra långsiktigt uthållig finansiering och samtidigt stärka bolagets kommersiella fokus. Genom hans branschkännedom och affärssinne skapas en ännu starkare ledning som är väl lämpad för att positionera Corem för framtiden, säger Patrik Essehorn, styrelseordförande för Corem i pressmeddelandet.

Rutger Arnhult kommer att kvarstå som ledamot i Corems styrelse.

Fler Nyheter från förstasidan

Klart: Övikshem får sälja 600 bostäder

Kommunala bolaget Övikshem lägger ut en femtedel av sitt bestånd till försäljning.

Efter beskedet: SBB rusar tvåsiffrigt på börsen

SBB:s aktie rusar på börsen efter affären med Brookfield.

Ny vd vid Areim

Tar över efter Therese Rattik.

Ny strategi – SBB frigör 8 miljarder

En ny uppgörelse med Brookfield om ägandet i utbildningsportföljen EduCo utgör en grundbult i SBB:s nya strategi. Den tillför även betydande likvididitet och syftar även till ökad transparens.

Welandson och Nordstjernan tar greppet

Emissionen i Studentbostäder i Norden kan ge stora förändringar bland de största ägarna i bolaget.

Fastighetsägarna som drabbades av skredet

Ett enormt slukhål öppnade sig på E6 i höjd med Stenungsundsmotet. Fastighetsägare till FV: ”Oerhört tragiskt”.

Porträtt

Långläsning: Storspelare på turbulent marknad

Henrik Jussi-Pekka är vd för investmentbolaget Möller & Partners, men är också medgrundare till bostadsbolaget Resinova som varit storköpare under våren.

Ännu en toppchef lämnar

”Jag känner mig privilegierad”.

Öppnar flaggskeppsbutik mitt i city

Gör två förhyrningar samtidigt. FV berättar om etableringen.

Räddningsaktion för SBS

Läs om de största ägarna och hur de agerar.

Redo sälja för över 4 mdr

Pressad aktör startar försäljningsprocess. 20.000 bostäder med i diskussion.

Vill bygga högt hotell

Inväntar besked från politikerna.

Upproret: ”Vi vill veta vad vi betalar för”

Diskussionen kring butikshyrorna har kanske trots allt blivit lite bättre.

Riksbanken höjer räntan till 4 procent

Kan komma att höjas ytterligare.

Tillbaka till förstasidan