Visionsbild F60 Företagspark flygvy.

Arlandastad säljer mark till jv för 522 mkr

Arlandastad säljer 125.000 kvm mark, motsvarande 6 procent av det totala markinnehavet, för 4.200 kronor/kvm vilket ger ett totalt underliggande fastighetsvärde om 522 miljoner kronor. Köpare är Arlandastad F60 AB, ett JV-bolag som till hälften ägs av Arlandastad och hälften av Swiss Life Asset Managers (tidigare NRP) och Cavandium.

Annons

Förvärvspriset om 4 200 kronor/kvm överstiger det bokförda värdet med cirka 125 MSEK.

Parterna kommer gemensamt att utveckla den nya stadsdelen i Arlandastad till en företagspark med namnet F60. Avtalet innehåller även en option för JV-bolaget att förvärva ytterligare 40.000 kvm mark från Arlandastad. Tillträde beräknas ske före utgången av andra kvartalet.

– Vi är glada över att inleda ett strategiskt samarbete med Swiss Life Asset Managers och Cavandium som kommer bidra till en ökad exploateringstakt av området. Affären bekräftar den potential som finns i våra byggrätter och de betydande förädlingsvärden som kommer att kunna realiseras över tid, säger Dieter Sand vd, Arlandastad Group.

– Det är en hög efterfrågan på den typ av lokaler som ska produceras i F60 och vi ser fram emot att påbörja förverkligandet av företagsparken tillsammans med Arlandastad Group. Det är glädjande att få ingå detta partnerskap och vara en del av den spännande utveckling som sker i detta strategiska och mycket expansiva område, säger Joakim Einarsson, chef fastighetsutveckling, Cavandium.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

John Mattson och Besqab bildar jv på Lidingö och i Solna

Totalt berörs cirka 350 bostäder.

Vill sälja liten fastighet nära Skanstull

Nästan helt tomställd bostadsfastighet. Objekt med möjlighet för utveckling.

60 000 kvm nytt på gång i centrala Göteborg

Det centrala och vattennära utvecklingsområdet ska få en nystart.

Bilder: Så blir Wingårdhs nya höghus åt Stena

19 000 kvm kontor och 60 bostäder. 93 meter högt.

Emilshus köper för 614 mkr

8 procent över värdering.

Montage av Boa Vista Village i Brasilien och Joakim Alm.

Joakim Alms Brasilien-äventyr: ”Tittar på bokoncept”

Sugen på att importera brasilianskt boprojekt till Sverige.

Gula linjen överklagas

Överklagar Gula linjen: ”Skador på fastigheten”

Fastighetsägare undrar över oklar ansvarsbild.

Alecta sålt 36 av 39 i dolt projekt vid Fridhemsplan

Högsta priset avser en 174 kvadratmeter stor takvåning högst upp.

Lämnar vd-rollen efter 12 år

”Dags för mig att ta nästa steg i livet.”

Porträttbild på Mark Isitt

4 tips från Mark Isitt – så blir Stockholm en bättre stad

Gör livet bättre för invånarna – så kommer investerarna.

Succé för Spring För Livet – snart fullt

Läs om vilka 10 bolag som har flest anmälda till branschens stora välgörenhetslopp.

Tillbaka till förstasidan