Kristoffer Ultenius, Investment Director på Areim.

Areim fortsätter växa inom lättindustri – köper 20.000 kvm

Areim förvärvar nio lager- och lättindustrifastigheter i Linköping med en uthyrningsbar area om cirka 20.000 kvadratmeter. Förvärvet i Linköping innebär att Areim har etablerat sig i två nya städer under året efter expansionen till Norrköping tidigare i höst.

Annons

Fastigheterna är strategiskt belägna med direkt anslutning till E4 och är till 94 procent uthyrda till en blandning av inhemska och internationella hyresgäster. Areim planerar att genomföra riktade kvalitets- och energieffektiviseringsåtgärder med målet att stärka fastigheternas hållbarhetsprofil.

– Regionala tillväxtorter som Linköping erbjuder betydande potential. Här ser vi en stark lokal efterfrågan som, i kombination med betydande investeringar inom bland annat infrastruktur och ett växande ekosystem kring totalförsvaret, skapar nya möjligheter och stärker näringslivet. Den här utvecklingen ger en stabil grund för strategiska och långsiktiga fastighetsinvesteringar. Vi är öppna för nya affärer och idéer inom segmentet och ser fram emot att utöka vår närvaro och bygga starka relationer i Linköping, säger Kristoffer Ultenius, Investment Director på Areim.

Förvärvet i Linköping kompletterar Areims portfölj i Storstockholm, Uppsala, Göteborg, Västerås och Norrköping. Under det senaste året har Areim genom nio separata affärer även förvärvat ytterligare 35 lager- och lättindustrifastigheter. Totalt uppgår Areims svenska lager- och lättindustriportfölj till drygt 90 fastigheter med omkring 380.000 kvadratmeter uthyrningsbar area. Portföljen innehåller sedan tidigare även en betydande volym outnyttjade byggrätter och pågående nyproduktion.

Tillträdet av fastigheterna skedde den 10 december.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Då måste Atrium Ljungbergs Lilla Katarina stå klar

”Vår byggstart är beroende av flera parametrar där en av de viktigaste är att vi får tillträde till marken”.

Skanska i mål med ”bråkig” affär för miljard i Stockholm

Bostäder, kontor och butiker. Allt mitt på Kungsholmen. Enligt FV:s beräkning tappar säljaren 200 miljoner.

Union säljer stora Sisjö Entré

Utökar beståndet i området med 15.000 kvm.

Bershka till Gallerian

Den spanska kedjan öppnar sin andra butik i Sverige.

Porträtt

Bjuder upp i motvind

Avantis vd om vad som krävs för att åter fylla kontoren.

Quick Office, Petra Kyllerman.

Lyckades vända konkurs till svarta siffror

Tvingades försätta åtta coworkinganläggningar i konkurs under 2025.

Southbay köper från MG – når totalt 4 miljarder

Når 230.000 kvm efter att utökat med 35.000 kvm.

Krönika

Överskottets tid är förbi

”Det slutar aldrig väl. Förr eller senare måste notan betalas.”

Newsec IM värvar från Oljefonden

Max Barclay: ”Hans erfarenhet och ledarskap blir avgörande för att driva tillväxt och vidareutveckla vår investeringsförvaltning”.

Slopar kontorsskrapa och gör om högt välkänt hotell

Fastighetsägaren berättar för FV om planerna.

Intea förvärvar från Areim för 140 mkr

Finns nytt hyresavtal på 6.600 kvm och en total byggrätt på 16.000 kvm.

Sveafastigheter Orminge, Nacka

Sveafastigheter vann dubbelt – läs om alla bud

Läs om prisnivåerna i elva bud och vilka bolag som lämnat anbud. Totalt 240 bostäder.

Johan Signer lämnar vd-jobb vid Set Up och två slutar

Gustav Källén: ”Vi vill hitta en positiv kraft framåt”.

Tillbaka till förstasidan