Är verkligen inflation den bästa vännen?

Inflation brukar sägas vara fastighetsägarens bästa vän. Kommer den att vara det även den här gången? FV ställde den frågan till fem experter.

Annons

I magasinet Fastighetsvärlden Nr 3/2022 svarar fem mycket meriterade experter på elva frågor om
ekonomi, ränta och inflation. Här nedan återger vi svaret på en av frågorna kring inflationen.

Fastighetsvärlden: Inflation brukar sägas vara fastighets-ägarens bästa vän. Kommer den att vara det även den här gången?

Linus Ericsson, vd JLL:

– Långsiktigt ja. Kortsiktigt är det en fråga om att ha fastigheter där hyresgäster klarar en högre inflation och att klara kassaflöden och volatilitet i värderingar.

Christina Nyman, chefsekonom Handelsbanken:

– Nej, jag tror inte att det är så enkelt. Underliggande i så fall är att efterfrågan fortfarande måste vara hög och att lokalerna är uthyrda. Jag tror inte att det gynnar om den är väldigt hög.

Jens Andersson, treasurychef Castellum:

– Ja, normalt sett är det så. I Norge hade vi i Entra (som Castellum äger en tredjedel av) 5 procents hyreshöjning i januari. Driftnettot ökar till följd av inflation.

Dag Klerfelt, fastighetsprofil och numera tech-investerare:

– Självklart! Vid modest kris stigande hyror, som väl matchar stigande DoU-kostnader. Ökande priser på nyproduktion. Vid riktig kris, den enda vägen att skydda kapital – fråga oligarkerna!

Arvid Lindqvist, analyschef Catella:

– Inte för kontor i bästa läge i Stockholm. När det gäller bostäder så har jag svårt att tro att man kommer att lyckas förhandla sig till den nivå man vill i hyresförhandlingar ifall inflationen blir långvarigt hög. Men bra kommersiella fastigheter i regionstäder där hyrorna över tid följer inflationen kommer troligtvis att utvecklas bra i en stagflationsmiljö.

De fem experternas svar på ytterligare tio frågor finns i magasinet Fastighetsvärlden nr 3/2022.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Han blir ny vd på Fastator

Tillträder 1 juli 2026.

Stort konsultbolag värvar och lanserar ny satsning

”Ett viktigt steg i den satsningen och stärker vår förmåga att skapa värde”.

Vincero säljer till HSB

Byggrättsvolymen uppgår till drygt 15 000 kvm.

Här kan nya SL-stationer ligga

Analysen har identifierat fyra sträckor med låg kollektivtrafikandel.

M2 ökar till över 50 procent av rösterna i Corem

”Det är ett tydligt uttryck för vår tro på Corems värde och framtid”.

Umeås stadsdel Stallbacken tar form

Planprogrammet innehåller bland annat 1 400 bostäder.

Rättstvist kan vänta för Peab

Olika syn kring stort utvecklingsområde utanför Stockholm. Toppolitikern: ”Det är inget jag tagit lätt på”.

Vill skapa nytt hotell på Söder

Planerar för påbyggnation av nyinköpt fastighet.

Fängslande köp – celler ombyggda till hostel

40 ombyggda fängelseceller.

Willhem köper för 200 mkr

Når nu nästan ett fastighetsvärde på 5 miljarder kronor i kommunen.

Muro köper från Prodire

Följer upp storköpen från M2 och Nivika.

Klart: Vann tävling om höga hus mitt i Göteborg

Tre byggnader som ska bli 56, 88 och 115 meter höga. Två lokala förslag utmanade.

80 000 kvm kan återlämnas efter Polestars problem

Tvingas avbryta storprojekt i attraktivt läge. Skulle bli del av historisk stadsutveckling mittemot landmärke.

Tillbaka till förstasidan