AP-fonder redo köpa för 10 miljarder utomlands

Söker fastigheter i London, Paris, Hamburg, München och Amsterdam. Efter att AP-fonderna på tre år utökat sina fastighetstillgångar från 55 till 120 miljarder kronor väljer nu två av fonderna att på allvar börja investera i fastigheter utomlands. Första AP-fonden och Andra AP-fonden har tillsammans skapat ett, ännu namnlöst, bolag för att förvärva moderna kontorsfastigheter i stora europeiska städer med en stabil marknad där vakansgraden är låg. Enligt uppgift till Fastighetsvärlden är London och Paris prioriterade marknader liksom även Hamburg, München och Amsterdam.

Bolaget har bildats i samarbete med Catella som även framöver ska bistå med rådgivning. Till styrelseordförande för fastighetsbolaget har Rickard Backlund utsetts. En VD ska rekryteras inom kort och därefter ytterligare en handfull personer.

Första och Andra AP-fonden kommer med lika stora ägarandelar att äga det nya fastighetsbolaget vars egna kapital kommer att uppgå till totalt 500 miljoner euro. Finansieringen vid förvärv ska, enligt uppgift till Fastighetsvärlden, vara ”försiktig” vilket ger en investeringskapacitet på cirka 10 miljarder kronor.

I senaste magasinet Fastighetsvärlden berättade vi att Andra AP-fonden ville köpa fastigheter utomlands. Första AP-fonden har tidigare undersökt möjligheten till förvärv via fonder men har alltså valt att nobba den vägen.

– Dessa fastighetsinvesteringar kan ge oss en bra avkastning med hänsyn taget till risken. För oss som långsiktiga investerare är det här en intressant möjlighet att komplettera våra övriga fastighetsinvesteringar i Sverige och globalt med väl valda fastigheter i Europa. Vi kan på det här sättet snabbt och kostnadseffektivt bygga upp ett fastighetsbolag som i sina investeringar kan utnyttja kännedom om de lokala marknaderna säger Johan Magnusson, VD för Första AP-fonden.

– Genom detta bolag kan vi nu komplettera våra befintliga fastighetsinvesteringar i Sverige, Danmark och Tyskland med ett utökat europeiskt bestånd. Detta bidrar till att stärka fondens övergripande investeringsinriktning och förväntas ge en bra och stabil avkastning över tid. Den samarbetsform som vi valt ger oss en skräddarsydd investeringslösning som bland annat utgår ifrån vår gemensamma syn på långsiktighet och behovet av en kostnadseffektiv förvaltning, säger Eva Halvarsson, VD för Andra AP-fonden.

– Initiativet från Första och Andra AP-fonden är ett exempel på en ny form av direktinvesteringar i fastigheter utomlands. Här kombineras institutionernas kapacitet och finansiella kompetens med Catellas marknadskunskap och marknadsnärvaro syftande till att bygga långsiktiga värden. Vi är stolta över det förtroende Första och Andra AP-fonden visat Catella genom detta uppdrag, säger Johan Ericsson, VD på Catella AB.

I Fastighetsvärlden nummer 2/2011 finns en stor granskning av de olika AP-fondernas fastighetsinnehav.

Fastighetsvärlden Idag 2011-03-28

Fler Nyheter från förstasidan

Blackrock köper nybyggt

50.000 kvm, med potential för upp till 120.000 kvm.

Megaprojekt till salu

Ett av Sveriges största kontorsprojekt. Ny ägare sökes.

FV Quiz

FV-Quiz: Vad kan du om Oscar Engelbert?

Han ligger bakom två av huvudstadens nya landmärken och är ofta i rubrikerna. Vad kan du egentligen om honom?

Ner 60 procent – men motståndskraften kvarstår

Slutsatser och inblickar i framtiden.

Värvar tidigare topp

FV berättar om den nya utmaningen.

Oscar: ”Det finns mycket jag vill göra”

Oscar Engelbert om framtiden efter att han lämnar vd-stolen. FV berättar om ett ”hemligt” kontorsprojekt i Los Angeles.

Köper invid Älvsjö centrum

Anrikt konditori bland hyresgästerna.

Dan Olofsson och Percy Nilsson frias i hovrätten

Ingen insiderhandel skedde i samband med försäljningen av Victoria Park.

Huvudspåret: Klyva SBB i tre delar – möjlig köpare pekas ut

Många spekulationer kring SBB:s framtid. FV pekar ut möjliga svenska köpare. Kan vara tydlig parallell till storaffär 2008.

Norska miljardären som är näst störst i Fabege

En av de rikaste i Europa. Har gjort inbrytningar i Sverige tidigare.

Värdet på Turning Torso ner

Läs om värdeutvecklingen för Sveriges näst högsta byggnad.

Balders plan på 230.000 kvm

Vill skapa framtidens logistiklösningar.

Engelbert avgår som vd

Överens med styrelsen. Behöver ny inriktning. Stannar kvar i styrelsen.

Uppgift: Här öppnar Apple nummer fyra i Sverige

Efter fiaskot vid Kungsträdgården kan det bli en andra butik i 08-området.

Tillbaka till förstasidan