Anneli Jansson: ”Vi kan fortfarande växa”

Humlegården levererar ett starkt resultat för 2022, med bättre förvaltningsresultat och omförhandlade hyror som landade på 16 procent. Under andra halvåret skrev bolaget ner värdena med 3,3 procent. Vd Anneli Jansson berättar att bolaget har möjlighet att utöka portföljen.

Nyckeltalen för 2022:

Hyresintäkterna uppgick till 1 726 mkr (1 624), en ökning med 6 procent.
Nettouthyrningen uppgick till 28 mkr (34).
Hyrorna i omförhandlade avtal ökade i genomsnitt med 16 procent (17).
Förvaltningsresultatet ökade med 4 procent och uppgick till 959 mkr (925).
Marknadsvärdet på fastigheterna uppgick till 39 665 mkr (37 740). Värdeförändringar fastigheter uppgick till 1 139 mkr (2 582), vilket är en ökning med 3,0 procent (7,1) sedan räkenskapsårets början. Värdeförändringen för andra halvåret var negativ och uppgick till -1 340 mkr, vilket motsvarar -3,3 procent.
Resultat efter skatt uppgick till 2 333 mkr (3 197).
Substansvärdet per aktie ökade med 8,2 procent (15,9).
Belåningsgraden uppgick till 31,1 procent (32,9) och räntetäckningsgraden till 5,5 ggr (5,3).

Vd Anneli Jansson kommenterar:

– Trots de utmaningar vi ställts inför har Humlegården haft ett mycket starkt år, med stabila nyckeltal och ett erbjudande som möter kundernas efterfrågan väl. Utvecklingen av marknadsräntor och yielder kan vi inte påverka, men vi har sedan länge arbetat aktivt med att skapa ett attraktivt kunderbjudande på platser med goda framtidsutsikter och en stabil finansiell position. Ett kvitto på att vårt arbete ger resultat är de starka investment grade ratings som vi erhållit under året.

Hon fortsätter:

– Vi har en motståndskraft som gör att vi står väl rustade för att kunna möta ett mer utmanande marknadsläge och vi befinner oss i ett läge där vi kan fortsätta växa fastighetsportföljen genom investeringar i befintligt fastighetsbestånd och genom värdeskapande förvärv.

Fler Nyheter från förstasidan

Toppmäklaren omhäktad

Åtalstiden förlängs  för den profilerade vd:n som misstänks för grovt bedrägeri och penningtvätt.

Planerar sälja i Stockholm

Agerar i det privata bolaget. Pengarna från försäljning ska användas till att betala skuld.

FV Quiz

FV Quiz: Sportstjärnorna och fastigheterna

Vad kan du om idrottsstjärnornas investeringar i fastighetsbranschen?

Det finns fortsatt torrt krut hos bolagen enligt FI-chefen

Daniel Barr, generaldirektör på Finansinspektionen tror inte att fastighetssektorn är i kris även fast läget är allvarligt.

Lansa köper vid Karlatornet

138 nybyggda bostäder. Första etableringen i Göteborgs stad.

Sandvik stannar och bantar HK

Förlängt hyresavtalet för huvudkontoret med 4.000 kvm.

”Ett helt gäng bolag kommer försvinna”

Landshövding och generaldirektör medverkade på Fastighetsdagen. Läs om några av höjdpunkterna och se flera bilder.

Säljer i innerstaden efter 110 år

Innehåller lägenheter samt kontorslokaler. FV berättar om priset.

Bonnier hyr ut 2.100 kvm till Domstolsverket

Första utflytten från Vasakronan.

Rekordstor fond om 42 miljarder

”En unik konkurrenskraft”. FV berättar hur mycket som redan förvärvats, vad som är aktuellt och vad som anses extra viktigt.

KKR köper 1.200 bostäder i Finland – siktar på Sverige

Har fokus på främst två segment.

”Inga tecken på minskade topphyror – tvärtom”

De ”dolda” vakanserna ökar, men ändå positiva signaler kring kontorets framtid.

Ny aktör siktar på miljardköp i centrala Stockholm

Fokus på innerstaden. Berättar för FV om strategin och vad som gör bolaget speciellt.

Tillbaka till förstasidan