Anders Kupsu tar över projektladdat Diligentia

Anders Kupsu tar över som VD för diligentia från och med 1 juli 2010. I dagsläget är Kupsu VD för Skanskas affärsenhet Kommersiell fastighetsutveckling i Norden. – Han har exakt den bakgrund vi var på jakt efter och han är även väldigt allround, säger Lars Öberg, styrelseordföranden i Diligentia.
Annons

Två kvinnor aktuella i slutrundan. Från och med 1 juli 2010 tar Anders Kupsu över VD-stolen för Diligentia som äger fastigheter för 27 miljarder kronor. Kupsu är idag VD för Skanskas affärsenhet Kommersiell fastighetsutveckling i Norden.

– Han har exakt den bakgrund vi var på jakt efter och han är även väldigt allround. Han har även ett stort kunnande inom projekt och det passar bra eftersom vi har en stor projektbank, säger Lars Öberg, styrelseordföranden i Diligentia.

Fastighetsvärlden Idag har tidigare berättat att det fanns cirka 40 intressenter för VD-jobbet. Nyhetsbrevet kan nu även berätta att av de åtta som slutgranskades så var två kvinnor. De två kandidater som det avgjordes mellan var båda män och det som fällde avgörandet var ”personliga egenskaper”. Nuvarande VD Per Uhlén planerar att arbeta parallellt med Kupsu under en månad.
Fastighetsvärlden Idag 2009-12-16

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträtt

Drivs av att bygga företag

Börsnoteringar är en paradgren för den hästintresserade Bengt Kjell. Nu är han på gång med ett nytt bolag.

Räddar kvar hyresgäst på över 5.000 kvm i lyxläge

Kommer att ha varit hyresgäst i 30 år på samma adress i centrala Stockholm. FV summerar tidigare hyreskontrakt.

Bästa rådgivarna 2024 – i varje segment

Nordanö, Tango, CBRE, JLL och Colliers vinnare i olika kategorier.

Stor butik tvärvänder och stannar i city

En av de största butikshyresgästerna i Stockholms CBD har ändrat sig.

Selin: ”Ett betydande investeringsutrymme”

Balder visar siffrorna för 2024 och blickar in i 2025.

”Vi skapar ett av de största bolagen i Europa”

FV Fokus. Intervju med Christian Fredrixon om storköpen. Vad som lockar framöver  Liknelsen med Sagax? Ny konkurrens i Sverige? Carrefour som stor hyresgäst.

Fabeges vd går i pension

”Det är dags att lämna över och förändra min vardag”.

Den mest offensiva aktören gör udda köp

Fortsätter att hålla ett högt förvärvstempo.

Listor: Så bra är rådgivarna i olika områden i landet

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Krönika

Nytt år och nya möjligheter?

Christina Nyman om ökad optimism och en mer mixad framtidsbild för byggindustrin.

Klart: Så blir hyrorna i 13 Stockholmskommuner

Läs om nivåerna, kommun för kommun.

Klart: Koras som bästa rådgivare 2024

Stenhårt i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Restaurangkedja stängt två inom tullarna

Samma fastighetsägare. Besvikelse över löfte som inte anses infriats.

Tillbaka till förstasidan