SBB köper för 1,5 mdr från Amasten – och bolaget bildar projekt-JV

SBB köper fastigheter i södra Sverige från Amasten för 1,5 miljarder kronor. Därmed gör Jan-Erik Höjvall och Ilija Batljan en affär med varandra – men affären omfattar mer än så.
Amasten tillsammans med SBB bildar ett JV-bolag där JV-bolaget förvärvar byggrätter från SBB omfattande 50.000 kvm ljus BTA.

Höjvall och Batljan jobbade tidigare tillsammans vid Rikshem där duon byggde upp det bolaget. Höjvall var vd och Batljan var vice vd.

Amasten har avtalat om att sälja samtliga fastigheter i Amastens förvaltningshubb Syd. Köpare är SBB. Försäljningen omfattar 41 fastigheter och baseras på ett underliggande fastighetsvärde om 1 500,5 miljoner kronor. Transaktionen är ovillkorad och sker i bolagsform. Amasten frånträder fastigheterna 15 december 2019.

– Vi är särskilt glada att fått en stark position i Växjö och Blekinge där vi är på väg att bli det största bostadsbolaget. Med dessa förvärv blir vi det största oberoende noterade bostadsbolaget, vilket med vår starka position som Nordens ledande aktör inom samhällsfastigheter skapar fortsatt bra möjligheter till värdeskapande och substansvärdetillväxt, säger Ilija Batljan, vd SBB.

SBB förvärvar totalt 1.560 lägenheter, varav 670 i Växjö och 426 i Ronneby. Den totala uthyrbara ytan omfattar 114 750 kvm fördelade på 41 fastigheter i Växjö, Ronneby, Helsingborg, Olofström, Karlshamn, Osby och Åstorp. De totala hyresintäkterna är 116,3 mkr och driftnetto är ca 66,5 mkr. Affären finansieras med eget kapital.

– SBB är en seriös, långsiktig fastighetsägare i en stark expansiv fas. Vi koncentrerar oss nu på att utveckla vårt befintliga bestånd och nyproduktion av Riki-lägenheter, säger Jan-Erik Höjvall, vd Amasten.

Den andra affären anser ett projekt i Nyköping där SBB ägt byggrätter.

Amasten tillsammans med SBB bildar ett JV-bolag där partnerna äger 50 procent vardera. JV-bolaget förvärvar byggrätter från SBB omfattande 50.000 kvadratmeter ljus BTA. Parterna planerar att uppföra 750 Riki-lägenheter intill Nyköpings centralstation. Detaljplanen förväntas antas under det andra kvartalet 2020 varpå byggnation påbörjas.

SBB säljer ca 50 000 kvm BTA byggrätt till JV-et med ett pris om 3.000 kronor per kvm BTA.

Parterna planerar att uppföra 750 Riki-lägenheter intill Nyköpings centralstation. Detaljplanen förväntas antas under det andra kvartalet 2020 varpå byggnation påbörjas.

– Det är ett erkännande för Riki-konceptet att vi nu tillsammans med SBB bygger Riki-lägenheter. Nu tar vi ett gemensamt ansvar för bostadsbyggandet i Stockholmsregionen, säger Jan-Erik Höjvall, vd Amasten.

– Vi ser fram emot vårt samarbete med Amasten att satsa på nybyggnation i Nyköping som en stark del av den växande Stockholmsregionen, säger Ilija Batljan, vd SBB.

Fler Nyheter från förstasidan

Framtiden vill höja hyrorna 7% – lägre än Fastighetsägarna

68.000 lägenheter berörs. Ger även en möjlighet för en treårig lösning.

Normals vd: ”Inte raketforskning driva butik”

Butikskedjan växer i rekordfart. Ny satsning i centrala Stockholm.

Bonava får rabatt på 110 miljoner i Nacka

Ingen ny upphandling kommer att krävas.

Kommitté: Nobba okryddade budet från Stenhus

Storägarens bud får nobben.

SBB säljer för 2,9 miljarder – 10 procent under värdering

Säljer två fastigheter till rabatterat värde till stiftelse.

FV-kartläggning: 2,9 miljoner kvm kontorsprojekt

Hela 135 kontorsprojekt listas i stor kartläggning.

Vill bygga höghus på 140 meter

Nya stadsdelen tar ett kliv framåt.

Uppdelningen av Serneke har påbörjats

25 anställda varslas. Så blir de två organisationerna.

Stena gör stort köp från Rikshem

Affären omfattar 438 lägenheter. Läs FV:s bedömning av priset.

Klart: Övikshem får sälja 600 bostäder

Stor försäljning kan vänta i Norrland.

Ny vd vid Areim

Tar över efter Therese Rattik.

Ny strategi – SBB frigör 8 miljarder

En ny uppgörelse med Brookfield om ägandet i utbildningsportföljen EduCo utgör en grundbult i SBB:s nya strategi. Den tillför även betydande likvididitet och syftar även till ökad transparens.

Welandson och Nordstjernan tar greppet

Emissionen i Studentbostäder i Norden kan ge stora förändringar bland de största ägarna i bolaget.

Fastighetsägarna som drabbades av skredet

Ett enormt slukhål öppnade sig på E6 i höjd med Stenungsundsmotet. Fastighetsägare till FV: ”Oerhört tragiskt”.

Tillbaka till förstasidan