Altura förvärvar äldreboende i Falkenberg

Annons

Nu står det klart att Altura, som kontrolleras av NREP, blir långsiktig ägare av ett äldreboende i halländska Falkenberg. Boendet kommer att ha ett naturnära koncept och ska rymma 60 lägenheter. Novum Samhällsfastigheter står för utvecklingen och byggstart är planerad till hösten 2019. Omsorgsaktören Humana flyttar in under 2021 för att bedriva äldreomsorgen i fastigheten.

Altura grundades 2018 med målsättningen att tillgodose högkvalitativa vård- och omsorgsboenden med fokus på stimulerande miljöer och grönska. Nu har Altura tecknat ett avtal med Novum Samhällsfastigheter som avser utveckling och förvärv av en fastighet i centrala Falkenberg. Äldreboendet planeras stå klart våren 2021 då Humana flyttar in sin verksamhet.

Boendet uppförs nära Falkenberg station vilket förenklar för anhöriga och personal ta sig dit med kollektivtrafik. Fastigheten ska rymma 60 moderna lägenheter och innefattar totalt 4 125 kvm fördelat på tre plan. Utomhusmiljön är högt prioriterad och boendet kommer erbjuda en rymlig takterrass och flera uteplatser i en lugn och grön atmosfär. Boendet utrustas även med modern teknik såsom reglerbar belysning för att stödja en god dygnsrytm.

– Äldreboendet utformas med fokus på att boende, anhöriga och personal ska vistas i en miljö som främjar välbefinnande. Därför är det helt rätt för oss att gå in som långsiktig ägare och se till att människor trivs i fastigheten – det är kärnan i vår verksamhet. Vi är glada över att Novum Samhällsfastigheter delar våra värderingar och vi är stolta över att etablera oss i en kommun som prioriterar kvalitativa boenden för sina äldre, säger Dorotea Stellmach, ansvarig för konceptutveckling på Altura.

Altura äger, förvaltar och utvecklar samhällsfastigheter med primärt fokus på äldreboenden i Norden.

För närvarande utvecklas sex äldreboenden i Sverige och ett i Danmark. Altura bildades av NREP 2018.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Här vill Nordfeldt bygga 200 bostäder

Vill knyta ihop område i nordvästra Stockholm med nya bostäder.

Konkursad klädkedja får ny ägare

Två butiker räddas av växande modekedja, två återstår, och en har lagts ner.

Regeringen höjer rot-avdraget

Kraftig, men temporär, ökning inför vårbudgeten.

Ingen dans för Balder

Prestigeprojekt drar ut på tiden och nu slopas planer på ny danslokal – i alla fall tillfälligt.

Konkurs i ökänt hotell

Ingick i Oscar Properties paketdeal med Erik Selin. Nu lägger operatören ner verksamheten.

Realy rekryterar förvaltningschef

Snabbväxande Realy Bostad tar kompetens från Einar Mattsson.

Vill vara bäst på det oväntade

FV Fokus. FV frågar ut Johanna Munck af Rosenschöld vd på Strategisk Arkitektur. Om att använda workshops och dialog som verktyg. Vad man bör tänka på när man handlar arkitekttjänster. Om att vara relevant i en digitaliserad framtid

Affärsanalys

Förynglingen av Fabege

Transaktionsmarknaden i Stockholm har åter god fart. Här analyserar Eric Rusk på Savills en affär på Östermalm.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Tillbaka till förstasidan