ALM Equity ny storägare i Aros Bostad

ALM Equity och Aros Bostadsutveckling har tecknat en avsiktsförklaring och skapar en av Storstockholms största bostadsutvecklare. ALM Equity säljer en projektportfölj om 1.600 byggrätter till Aros Bostad med betalning i aktier och blir därmed storägare i bolaget.

Affären är ett led i ALM Equitys strategi att bli en renodlad bolagsutvecklare inom fastighetssektorn. Genom att omvandla värdet av byggrätterna till ägarandelar i ett noterat bolag, synliggörs det underliggande värdet av tillgången. ALM Equitys byggrättsportfölj kompletterar Aros Bostads befintliga byggrättsportfölj både avseende geografi och produkt och omfattar drygt 30 projektmöjligheter i Stockholmsområdet.

Catella har agerat rådgivare i transaktionen.

En due diligence har inletts och beräknas pågå under det andra kvartalet 2022, varefter bindande avtal tecknas. Avsikten är att tillträde ska kunna ske under det tredje kvartalet 2022. Vid ett genomförande av affären kommer betalning ske genom apportemission, vilket innebär att Aros Bostad får ALM Equity som ny storägare.

– Det här är den andra stora affären på kort tid som tydligt etablerar ALM Equitys position som bolagsutvecklare. Vi bevisar än en gång hur vi skapar och synliggör värden för våra aktieägare. Bostadsutveckling är något vi kan i grunden och vi kommer att vara en engagerad och ansvarsfull ägare som bidrar till att utveckla och växa Aros Bostad ytterligare, säger Joakim Alm, vd ALM Equity.

– Genom tillskottet av ALM Equitys projektportfölj tar vi ytterligare ett stort kliv framåt i våra expansionsplaner och blir en av Storstockholms största aktörer. ALM Equity är en väldigt kunnig och erfaren aktör på den svenska bostadsmarknaden och skulle utgöra ett värdefullt tillskott som ny storägare i bolaget”, säger Magnus Andersson, vd Aros Bostad.

Fler Nyheter från förstasidan

Dubblar i Kungens kurva

FV berättar om flera nya planer i Sveriges mest kända handelsområde.

Ny rekordhyra att vänta

Lokaler kan bli lediga. Bästa lokalerna kan ge ny rekordhöga för kontor i Sverige.

Heimstaden inte nöjd – vill höja hyrorna ytterligare

Vill ha ny förhandling med Hyresgästföreningen.

Säger upp 140 hyresavtal för omförhandling

Sportkedjan Stadium går ut hårt mot årets hyreshöjningar.

Togs ESG på allvar under Mipim?

Patrik Attemark, koncernchef för Newsec, åkte till mässan med höga förhoppningar. Han summerar sina intryck.

Logistea närmare drömprojekt om 380.000 kvm

Niklas Zuckerman: ”Samverkan har skett i god anda och tempo”.

”Ett gift med ett fult tryne”

Bostadsministern kommenterar situationen för FV.

Stort projekt mitt på Kungsholmen

Aktuellt med hotell och takbar.

Klart: Köper unika Kurön

Fem ö-fastigheter i Mälaren har fått en ny ägare.

Bilder: Rekordpris på nya lägenheter på Sandhamn

Läs om det nya projektet bredvid Seglarhotellet.

Försäljning i city avbruten

Buden nådde inte upp till prisförväntningarna.

Bilder: Klart för bygge i nationalstadsparken

Investering i hotell- och konferensanläggning. Se hur den välkända anläggningen kommer att utvecklas.

Randstad flyttar till Fabege

En av årets större uthyrningar.

Rullande nyemission skulle kunna ge 2,5 miljarder

SBB lägger fram förslaget med nya aktier som alternativ till kontanter.

Tillbaka till förstasidan