Alexandra Laurén till Willhems styrelse
Willhem meddelar att Alexandra Laurén har valts in som ny styrelseledamot. Laurén är idag vd för Specialfastigheter Sverige AB och har en bred erfarenhet från fastighetsbranschen och expertis inom projektutveckling.
– Vi är mycket glada över att välkomna Alexandra till vår styrelse. Hon tillför en värdefull kompetens och erfarenhet som kommer att stärka vårt arbete med att utveckla bolaget vidare, säger Fredrik Wirdenius, styrelseordförande i Willhem.
Alexandra Laurén har tidigare arbetat som affärsenhetschef för Bonava Sverige samt som vice vd i Skanska Sverige, där hon haft en lång karriär och ansvarat för utveckling av både bostad- och kommersiell fastighet.
Willhems styrelse består nu av: Fredrik Wirdenius (ordförande), Ragnhild Backman (ledamot), Johan Temse (ledamot), Anders Ahlberg (ledamot), Christel Armstrong Darvik (ledamot) och Alexandra Laurén (ledamot).