Alexander Thams blir Nordenchef vid KKR

KKR, ett ledande globalt investeringsföretag, har utsett Alexander Thams till Head of Nordics inom KKR:s europeiska fastighetsteam.
– Vi ser många möjligheter i Norden, med ekonomier som visar motståndskraft i en volatil makromiljö, säger Thams.

Annons

Från KKR:s Stockholmskontor kommer Alexander Thams leda företagets aktiviteter kopplade till fastighetsinvesteringar i Norden, samtidigt som han bygger ut teamet i regionen.

Alexander Thams kommer till det amerikanska investmentbolaget KKR (Kohlberg Kravis & Roberts) från Pictet Alternative Advisors där han var Head of Nordics, Real Estate, med ansvar för samtliga fastighetsinvesteringar i regionen. Alexander Thams har tidigare erfarenhet från Alma Property Partners och Niam. Han har en dubbelexamen i juridik och finans från Stockholms universitet, samt en magisterexamen i offentlig förvaltning och finans från Northwestern University.

Guillaume Cassou, Partner och Head of European Real Estate på KKR, kommenterar utnämningen av Alexander Thams:

– Vi är glada över att välkomna Alex till KKR i en spännande tid för vår europeiska fastighetsverksamhet. Norden är en prioriterad tillväxtmarknad för vårt team, och Alex har mycket relevant erfarenhet och ett omfattande nätverk som kommer att hjälpa till att bygga vidare på det starka momentum vi har över hela Europa.

Seb d’Avanzo, Managing Director och Head of Real Estate Acquisitions på KKR i Europa tillägger:

– Alex är ett utmärkt tillskott för vårt europeiska team. Hans investeringserfarenhet från regionen och över alla tillgångsklasser kommer att visa sig oerhört värdefull när vi accelererar vår regionala investeringsstrategi och fortsätter att bygga ut teamet.

Alexander Thams, Director och Head of Real Estate Nordics:

– Jag är mycket glad över att ansluta till ett så framgångsrikt och välrenommerat investeringsföretag och att bli del av ett team som fortsätter att växa över hela regionen. Vi ser många möjligheter i Norden, med ekonomier som visar motståndskraft i en volatil makromiljö. Jag ser fram emot att kombinera regional expertis med KKR:s globala plattform och nätverk för att på så sätt ge ett starkt fundament för hållbara investeringar i regionen.”

KKR verkar runtom i Europa inom ett flertal fastighetskategorier, med förmåga att investera över riskspektrumet från Core+ till value-add, bland annat genom företagets fond på 2,2 miljarder USD, KKR Real Estate Partners Europe II. Fonden, som stängde i juni 2021, är inriktad på value-add och opportunistiska fastighetsinvesteringar i Västeuropa.

KKR har en lång historia av att investera i Norden inom företagets olika verksamhetsben och har en ambition att fortsätta att utöka sin närvaro i regionen.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Tillbaka till förstasidan