Så här skulle fastigheten Väktaren 35 kunna se ut efter en påbyggnation. Vy mot öster. Illustration: Rippelino/Sweco.

Alecta vill bygga kontor på Åhlénshuset

I flera år har Alecta Fastigheter planerat för att komplettera med både kontor och bostäder i Åhlénsfastigheten på Kungsholmen. Kommunala Familjebostäder har dock begravt sina påbyggnadsplaner.

Det har varit på gång länge, utvecklingen av Åhlénshuset på Kungsholmen. Nu kan det vara på gång igen. Bolaget planerar i första hand att addera kontorsvåningar på Åhlénshuset.

– Väktaren är för oss ett väldigt intressant projekt och vi jobbar just nu aktivt med analys, koncept och förstudie, skriver Helena Ågren, projektansvarig vid Alecta, i ett mejl till Mitti.

2017 vann detaljplanen laga kraft.

I senare planer finns även att bygga ett bostadshus med 50 lägenheter på gården samt att bygga fler bostäder längs Fridhemsgatan.

– Även utveckling av den mark vi äger på innergården med dess bostadsbyggrätt är fortsatt intressant att utveckla, skriver Ågren till Mitti.

Fastigheterna Väktaren 35 och 36 innehåller totalt 17.525 kvm uthyrbar area. Adressen är Drottningholmsvägen 14–22 och Fridhemsgatan 26–30. Fastigheten är byggd 1960.

Fastighetsvärlden har flera gånger den senaste tiden berättat om Alecta Fastigheters planerade offensiv på både transaktions- och projektmarknaden.

– Nu har både planer och ambitioner tagit fart. Alecta Fastigheter befinner sig i en expansiv fas, där vår ambition är att växa och utveckla våra fastigheter. I ljuset av det är Väktaren intressant och vi berättar gärna mer om våra planer så snart vi kan, skriver Ågren.

Kommunala Familjebostäder, som äger delar av det aktuella kvarteret har dock begravt sina påbyggnadsplaner eftersom deras hus inte tål fler våningar.

Fler Nyheter från förstasidan

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Topplista

50 Mäktigaste 2023

För 18:e året har Fastighetsvärlden låtit fastighets- och byggbranschen rösta fram vem som anses Mäktigast. Nya placeringar publiceras dagligen klockan 11.11!

Sex gör upp om Mäktigast 2023

Två tidigare toppnamn är borta.

Så blir storförsäljningen

FV berättar om processen.De mest kända fastigheterna Ytan Kommunerna Hela fastighetslistan Buddatumet.

Nybyggd kontorsfastighet byter ägare för 420 miljoner

Fastighet i hett utvecklingsområde. Priset är 56.500 kr/kvm och direktavkastningen bedöms till 5,6 procent.

Namnbytet: Ledningen för nya 42-miljardersbolaget

Läs vad bolaget innehåller, om strategin och ledningsgruppen.

Ingår avtal om högt kontorshus på halvö

46.000 kvm kontor planeras av Alecta och Elof Hansson.

Ikea tar över efter Skanska

Hyreskontrakt om nästan 8.000 kvm kontor.

Miljardsatsning längs E4:an

Resenärer till Arlanda får något nytt att titta på.

Redo köpa från Arnhults M2

Förhandlar om affär med central fastighet om 9.000 kvm.

Bildextra: Vill bygga stort kongresscenter

FV berättar om ny miljardsatsning. Se flera bilder och illustrationer.

DNB på väg att ta över hälften av Oscars fastigheter

Fastigheter värderade till 3 miljarder kan omfattas av åtgärden. FV berättar vem som fått i uppdrag att sälja.

Tillbaka till förstasidan