Alecta förvärvar kontor i Londons West End

Annons

Tjänstepensionsföretaget Alecta har förvärvat en kontorsfastighet i West End i London och enligt uppgift till Fastighetsvärlden är köpeskillingen nästan 400 miljoner kronor. West End är det område i världen med högst hyror och när Alecta förvärvade fastigheten, som är på 3 600 kvadratmeter, fanns en del vakanser. Men bolaget har på kort tid lyckats fylla fastigheten som nu bland annat har två advokatbyråer som hyresgäster.
– Det är extremt svårt att köpa i England idag och speciellt i London och West End. Men via goda kontakter lyckades vi komma över en bra fastighet som inte fanns ute på öppna marknaden, säger Steven Palmer, som sedan ett och ett halvt år tillbaka är Alectas fastighetschef för beståndet i Storbritannien, Nederländerna och Frankrike.
Alecta äger totalt fastigheter för cirka åtta miljarder kronor i Storbritannien, nästan en miljard i det för bolaget relativt nya landet Frankrike och nästan två miljarder i Nederländerna. I det sistnämnda landet förvärvade Alecta nyligen en logistikanläggning om 18 000 kvadratmeter
i staden Venlo för drygt 100 miljoner kronor.
Fastighetsvärlden Idag 2007-04-23

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Uppgift: Lidl till NK

Lågpriskedja på väg till fashionabla varuhuset.

Åhléns Outlet stänger fyra

Ayad Al-Saffar kommenterar outletbutikerna för FV.

Maqs flyttar och byter namn

Motiverar namnbytet.

Köper för halv miljard i Göteborg

Säljaren har avyttrat för över 10 miljarder kronor på några år, enligt FV:s summering.

Stordalens assistent åtalad för grov förskingring

Kan handla om miljonbelopp.

Får toppjobb hos Bonnier

Blir ny uthyrnings- och marknadschef.

Hyr mitt på Drottninggatan

Ny flaggskeppsbutik öppnar i shoppinghett läge.

Falconeri till Bibliotekstan

Det italienska märket expanderar. Öppnar flaggskeppsbutik.

Ökar och flyttar till Libeno på Sveavägen

Lämnat gårdshus på gränsen till CBD.

HD avslår Zlatan Ibrahimovics överklagan

Utdragna hyrestvisten över.

Skandia säljer plötsligt två fastigheter

Två handelsfastigheter om totalt 12 000 kvm byter ägare. FV bedömer priset.

Fransk kedja stänger mitt i city

Stänger ner i absolut bästa läge.

Nya Selegio förvärvar fyra för ca 270 mkr

Når ett fastighetsvärde på strax under en miljard.

Tillbaka till förstasidan