AL hyr ut till restaurang i Glashuset

I oktober slår restaurangen Tribowl upp dörrarna till sin nya lunchrestaurang i Slussen. Den kommer att ligga i entrén till Glashuset och blir ett tillskott till områdets växande utbud av restauranger.

Annons

Atrium Ljungberg är en av de största fastighetsutvecklarna i Slussen. Området växer nu fram till ett av Stockholms mest centrala mötesplatser med arbetsplatser, handel, service, kultur och restauranger. Under våren öppnade även Restaurang Liv, Brasserie Astrid och Villa Valentina i nya Mälarterrassen, en ny restaurangdestination med utsikt över Riddarfjärden.

Tribowl som nu flyttar in driver sedan tidigare en populär restaurang på Kungsgatan i Stockholm city. Konceptet bygger på näringsrika och hälsosamma bowls, grillade smörgåsar, smoothie bowls samt frukost, allt med fokus på färska råvaror och i största möjliga mån ekologiskt och närproducerat.

– Slussen är en av Stockholms mest spännande platser just nu. En helt ny typ av mötesplats växer fram här med mycket folk som rör sig i området, inte minst dagtid då det är många arbetsplatser i kvarteren. Läget i Glashuset passar oss perfekt, säger Lena Edoh Amado, vd och medgrundare på Tribowl.

Atrium Ljungberg är också nöjda med uppgörelsen.

– Vi är mycket glada över att välkomna Tribowl till Glashuset. De kompletterar vårt befintliga utbud på ett bra sätt och bidrar också till en mer levande entré för alla de som arbetar i huset, säger Camilla Waxin, leasing manager på Atrium Ljungberg

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Jenny Rehn, Nordiqus

Nordiqus dubblerar personalstyrkan

Har 40 miljarder i fastighetsvärde. Bygger nu förvaltningsorganisation.

Panoramautsikt ska locka köpare till nytt höghus

Se bilderna på påkostade lägenheterna på Kungsholmen.

Nu bor det över en miljon i Stockholm

Det har varit en seg marsch mot gränsen de senaste åren, men nu är den passerad.

Debatt

Skatteregler bromsar cirkulära investeringar

Expertduo tycker att incitamenten styr fastighetsbranschen åt motsatt håll.

Tillbaka till förstasidan