AL hyr ut 1 100 kvm till Sustera i Sjöstaden

Atrium Ljungberg har tecknat hyresavtal med Sustera som etablerar nytt huvudkontor om 1.100 kvm i Hammarby sjöstad. Bolaget samlokaliserar från fyra olika platser i Stockholm och flyttar in i sina nya lokaler under våren.

Annons

Sustera är ett branschledande företag med fokus på fastigheters hela livscykel. Bolaget erbjuder ett flertal tjänster inom hållbar utveckling, förvaltning och byggnation av fastigheter. I den nordiska koncernen arbetar cirka 700 personer, varav 150 är baserade på fyra olika platser i Stockholm.

Nu väljer Sustera att samlokalisera med ett nytt huvudkontor i Atrium Ljungbergs fastighet i Hammarby sjöstad.

– Att samlokalisera våra fyra Stockholmskontor till ett huvudkontor har varit ett viktigt strategiskt mål för Sustera. Vi skapar nu en plattform för att bygga en gemensam kultur tillsammans med medarbetarna från våra tidigare varumärken Aquademica, Projektledarhuset, Dry-IT och Byggkonsultgruppen. Med vår utmanande kravspecifikation så är jag tacksam för Atrium Ljungbergs snabba och flexibla bemötande. Vi ser verkligen fram emot att samlas i en trivsam och inspirerande miljö där hållbarhet och välmående är i fokus, säger Robert Kühnel, Sverigechef på Sustera.

– Vi är glada att hälsa Sustera välkomna till oss. Inte minst för att det är ett bolag som delar vår vision om att utveckla och förvalta hållbara fastigheter. Vi ser fram emot att tillsammans med dem skapa en arbetsplats som stärker både företagskultur och bidrar till välmående medarbetare, säger Erik Skalin, Affärsområdeschef Leasing på Atrium Ljungberg.

Atrium Ljungberg äger idag en fastighet i Hammarby sjöstad, Kv Proppen på Textilgatan, inte långt från Sickla som är ett av bolagets stora utvecklingsområden. Sickla utvecklas nu till Nordens nav för hållbarhet, innovation och välmående, där de första byggnaderna i världens största trästad Wood City snart står klara. I höst färdigställs även det 25 våningar höga landmärket Sickla Central, en ny mötesplats för hållbar omställning med kontor, restaurang och co-working. Byggnaden ligger precis vid station Sickla där Tvärbanan, Saltsjöbanan och framtida nya tunnelbanan kommer att mötas i en nya stark knutpunkt i kollektivtrafiken.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Grönt ljus för Qarlbos nya Hasselbacken

Två nya huskroppar ska byggas invid huvudbyggnaden. FV berättar hur det nya förslaget ser ut – en halvering.

Tingsvalvet köper för 200 mkr

Direktavkastningen uppgår till knappt 7,5 procent. Fullt uthyrd efter padelkonkurs.

Västerås glöder med miljardprojekt

Allt fler investerare flockas kring orten i sina framtidsspaningar.

Björn Lindblad, vd Mio

Mio vill öppna 3 butiker i Stockholm

Letar flera butikslägen i centrala Stockholm. Vill även bli större fastighetsägare.

Se video: ETC Byggs Johan Jenny Ehrenberg

Från Fastighetsvärldens seminarium Bostadsdagen 2025. Exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Utvecklar med ett stadigt öga på historien

FV Fokus. FV frågar ut AIX Arkitekters vd Erik Torvén.  Betydelsen av se bakåt för att hitta rätt väg fram. Ökad efterfrågan på estetisk höjd. Expansionsplaner.

Bygger stort på spekulation – efter förödande brand

Tar plats i snabbväxande område. Ökar ytan med 30 procent.

Kluvet när det gäller kontorens uthyrning

Så ser investerarna på möjligheterna att hyra ut kontor, butiker och logistik framöver.

Rekryteras för att leda stort arbete i Hagastaden

Målet är att bygga minst 3.000 bostäder och 150.000 kvadratmeter kommersiella lokaler.

Krönika

Släpp sargen!

Dag Klerfelt om bostadsmarknaden och konkreta åtgärder för att åstadkomma balans på kort tid.

Skandalomsusad fastighet säljs av ökänd entreprenör

FV berättar om den nya ägaren och om köparens planer för fastigheten.

Unikt mål om tomträtt i Högsta Domstolen

Kan ge chockeffekter för delar av fastighetsmarknaden.

Storbolag kan flytta – jakt på 15.000 kvm kontor

FV berättar vilka delmarknader i Stockholmsområdet som bolag kan tänka sig flytta till.

Här öppnar nästa Ikea

Omöjlig återkomst för Åhléns varuhus.

Tillbaka till förstasidan