Akelius redo för rekordstor försäljning
Fastighetsvärlden kan berätta att Akelius överväger att sälja den absoluta merparten av sina fastigheter i Sverige, Danmark och Tyskland. Totalt äger bolaget fastigheter i Sverige för nästan 30 miljarder kronor.
Roger Akelius vill för Fastighetsvärlden inte kommentera volymen, men han motiverar de tänkta försäljningarna:
– Akelius vill dels konsolidera, dels investera mer i Kanada, England, USA och i viss mån i Frankrike. Dessutom behöver Foundation pengar för sin hjälpverksamhet.
Enligt uppgift till Fastighetsvärlden har Pangea fått i uppdrag att vara säljrådgivare i Skandinavien och CBRE i Tyskland.
I Sverige finns numera hela beståndet i Stockholmsområdet och i Skåne.
Beståndet i huvudstadsområdet består av 5.930 lägenheter om totalt 458.000 kvm och det i Skåne, främst Malmö, av 4.091 lägenheter som summerar 350.000 kvm. Enligt Akelius värdering i Q1-rapporten är de båda bestånden värderade till cirka 18 respektive 11 miljarder kronor.
Av beståndet i Stockholm redovisar Akelius 57 procent som ”uppdaterade”. Motsvarande siffra i Malmö är 59 procent. Medelhyran uppges till 10,47 respektive 10,90 euro/kvm/mån. Direktavkastningskravet uppges till 2,66 respektive 3,13 procent.
Inklusive de 1.031 lägenheter bolaget äger i Köpenhamn summerar det nordiska beståndet ett värde om cirka 32 miljarder kronor.
Läs om några potentiella köpare här.
Roger Akelius konstaterar att bolaget framöver inte har några andra planer när det gäller investeringar i Sverige.
– Jag tittade tillbaka på 27 år. Under denna tid har tjugo tusen hyresgäster fått bilda BRF. Samtliga dessa hyresgäster bör ha tjänat en miljon kronor vardera. Jag menar att det är en stor diskrepans i värdering för hyreshus kontra BRF, i de lägen Akelius har.
Akelius har under de senaste åren gjort några stora, och mycket framgångsrika, försäljningar i Tyskland. Beståndet är numera koncentrerat till Berlin och Hamburg.
I Berlin äger Akelius 14.044 bostäder som värderas till drygt 30 miljarder kronor. I Hamburg innehåller beståndet 3.603 lägenheter som bedöms ha ett värde om nästan 10 miljarder kronor.
Värderingen på Akelius bestånd i Sverige, Danmark och Tyskland summerar alltså till en bit över 70 miljarder kronor.
Fastighetsvärlden saknar kännedom om hur långt Akelius tillsammans säljrådgivarna Pangea och CBRE hunnit i processen, liksom exakt hur stor volym det handlar om.