Åke Sundvall bygger höghus i Tensta – se bild

Tensta_Sundvall
Illustration: Belatchew Arkitekter.
Visa faktaruta

På torsdag väntas stadsbyggnadsnämnden i Stockholm anta detaljplanen för 240 nya studentbostäder i ett höghus vid Tensta centrum. Bostadshuset, med Åke Sundvall Projekt AB som byggherre, blir 18 våningar högt med lokaler i bottenplan, solterrass och cykelrum för 220 cyklar. Antalet bostäder har ökat med 30 stycken från det ursprungliga förslaget.

– Vi måste se till att bygga bort bostadsbristen för studenterna i Stockholm. Därför är jag mycket glad över att vi nu kan anta planen för 240 nya studentbostäder precis bredvid tunnelbanestationen i Tensta centrum, säger stadsbyggnadsborgarrådet Regina Kevius (M).

Planförslaget innebär att ett 18 våningar högt studenthus byggs på fastigheten Bränninge 1, utmed Tenstagången. Studenthuset innehåller 240 studentbostäder (hyresrätter). Totalt blir det 223 ettor (23 kvm) och 17 tvåor (47 kvm) Under planprocessen har två våningar tillkommit genom en ny bjälklagskonstruktion, men huset har fortfarande samma totalhöjd. De två nya våningarna rymmer 30 lägenheter. Inflytt är planerad till hösten 2015.

Fastighetsvärlden Idag 2014-06-10

 

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 25 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Det äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Fler Nyheter från förstasidan

Dubblar i Kungens kurva

FV berättar om flera nya planer i Sveriges mest kända handelsområde.

Ny rekordhyra att vänta

Lokaler kan bli lediga. Bästa lokalerna kan ge ny rekordhöga för kontor i Sverige.

Heimstaden inte nöjd – vill höja hyrorna ytterligare

Vill ha ny förhandling med Hyresgästföreningen.

Säger upp 140 hyresavtal för omförhandling

Sportkedjan Stadium går ut hårt mot årets hyreshöjningar.

Togs ESG på allvar under Mipim?

Patrik Attemark, koncernchef för Newsec, åkte till mässan med höga förhoppningar. Han summerar sina intryck.

Logistea närmare drömprojekt om 380.000 kvm

Niklas Zuckerman: ”Samverkan har skett i god anda och tempo”.

”Ett gift med ett fult tryne”

Bostadsministern kommenterar situationen för FV.

Stort projekt mitt på Kungsholmen

Aktuellt med hotell och takbar.

Klart: Köper unika Kurön

Fem ö-fastigheter i Mälaren har fått en ny ägare.

Bilder: Rekordpris på nya lägenheter på Sandhamn

Läs om det nya projektet bredvid Seglarhotellet.

Försäljning i city avbruten

Buden nådde inte upp till prisförväntningarna.

Bilder: Klart för bygge i nationalstadsparken

Investering i hotell- och konferensanläggning. Se hur den välkända anläggningen kommer att utvecklas.

Randstad flyttar till Fabege

En av årets större uthyrningar.

Rullande nyemission skulle kunna ge 2,5 miljarder

SBB lägger fram förslaget med nya aktier som alternativ till kontanter.

Tillbaka till förstasidan