Agneta Jacobsson lämnar Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefields Nordenchef Agneta Jacobsson lämnar bolaget. Vad hon ska göra härnäst är inte bestämt – men det kommer med största sannolikhet ha att göra med fastigheter.

Annons

Agneta Jacobsson var 1993 med och grundade den svenska verksamheten inom dåvarande DTZ. 2004 blev hon vd för den svenska verksamheten.

När DTZ slogs ihop med Cushman & Wakefield i september 2015 fick hon sin nuvarande roll som head of Sweden and the Nordics. Hon har bland annat ansvarat för att integrera bolagen.

Agneta Jacobsson kommenterar beslutet att lämna verksamheten så här:

– Att etablera ett starkt Cushman & Wakefield-team i Sverige och att utveckla vårt varumärke över hela Norden har varit ett fantastiskt arbete. Jag känner nu att jag har uppnått de mål som sattes upp när jag fick denna möjlighet. Det har inte varit ett enkelt beslut, men tiden känns väl vald att överlämna till någon annan som kan fortsätta utvecklingen. Jag är oerhört stolt över vad vi tillsammans har uppnått och jag vet att teamets framgång fortsätter.

Hon kommer att fortsätta på konsultbolaget fram till november. Därefter har hon inte bestämt exakt vad hon ska göra.

– Jag har en del tankar. Jag skulle kunna tänka mig att sitta i några fler styrelser och så har jag ju några bolag. Jag har i alla fall tänkt vara med ett tag till. Något bra ska jag nog komma på, säger hon och fortsätter:

– Jag har aldrig slutat förut, jag har grundat företag och så har det blivit uppköp, så det känns ganska bra att få fundera på vad jag vill ett tag.

Med största sannolikhet kommer hon att fortsätta inom fastighetsbranschen.

– Det är fastigheter jag kan. Och att driva bolag.

Vad har varit höjdpunkten under de här åren?

– Om jag ska välja en sak så är det alla fantastiska människor jag mött och som jag fått se utvecklas.

Colin Wilson, Cushman & Wakefields chief executive officer, EMEA, kommenterar Agneta Jacobssons beslut att sluta så här:

– Agneta har haft en avgörande roll när det gäller att etablera Cushman & Wakefield som en ledande fastighetsrådgivare i Sverige och i att bygga ett kraftfullt team över hela Norden. Hon har också varit drivande och en förespråkare för mångfald och integrationsinitiativ under sin tid inom företaget. Vi tackar Agneta för hennes långa och lojala tjänst inom bolaget och önskar henne all lycka och framgång framöver.

Arbetet med att utse en efterträdare till Agneta Jacobsson pågår.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Drar sig ur affär med hela 445 bostäder

Bolaget känner sig inte välkomna av kommunpolitikerna.

Franskt parfymhus öppnar mitt i Stockholm

Kedjans första butik i Norden.

Konkurs för nytt hotell på Östermalm

FV berättar om fastighetsägarens framtidsplan.

Transportstyrelsen flyttar till Fabege – lämnar Kista

Annan myndighet förlänger samtidigt 4 000 kvm i samma byggnad.

Vasakronan hyr ut 5 000 kvm

Ledande konsultbolag hyr fyra våningar.

SBF och BauMont förvärvar två i centrala Stockholm

Investerar i två fastigheter som ligger i samma område.

CapMan köper 4-stjärnigt storhotell

Förvärvar hotell om 29 000 kvm med 366 rum. Säljaren avyttrar efter sju år.

Industricentralen ny ägare i Episurf efter affär

Närmar sig 7 miljarder kronor i tecknade affärer.

Plötsligt bakslag för Convendum

Lämnar stort våningsplan.

Corem säljer centralt för 160 mkr

Avyttrar ytterligare en fastighet i kvarteret.

Kommun vill bygga stort blåljushus

Har vuxit ur huset.

Montage på olika fastigheter inom allmännyttan

Allmännyttans knep: Så råder vi bot på vakanserna

FV har pratat med flera av landets representanter ur allmännyttan – från Skellefteå i norr till Landskrona i söder – om hur de tacklar bostadsvakanserna.

128 stängda förskolor i 15 största kommunerna

FV kartläggning. Det sker nedläggningar i snabb takt när det gäller förskolor. FV har kollat läget i de 15 största städerna.

Coworking

Branschorganisation instiftar nytt coworkingpris

Fristående pris ska framhäva hela branschen.

Tillbaka till förstasidan