AFA hyr ut 4 500 kvm vid Sergels Torg

Ytterligare ett stort kontorshyresavtal, som bekräftar hyresnivåer kring 4 000 kronor per kvadratmeter, har träffats i Stockholms city. Det är AFA som hyrt ut en mycket stor del av sin fastighet Hägern Större 14 i hörnet av Klarabergsgatan och Drottninggatan till Manpower.
Annons

Ytterligare ett stort kontorshyresavtal, som bekräftar hyresnivåer kring 4 000 kronor per kvadratmeter, har träffats i Stockholms city. Det är AFA som hyrt ut en mycket stor del av sin fastighet Hägern Större 14 i hörnet av Klarabergsgatan och Drottninggatan till Manpower. Bemanningsföretaget hyr initialt 4 500 kvadratmeter och har option på att hyra ytterligare 2 000 kvadratmeter, en option som gäller fram till årsskiftet. Hyresavtalet löper på tio år och inflyttning sker i oktober nästa år. AFA har haft CB Richard Ellis som rådgivare i uthyrningsarbetet.
Fastigheten ska genomgå en omfattande om- och tillbyggnad innan Manpower flyttar in. Efter uthyrningen återstår 1 500–3 500 (beroende på om optionen utnyttjas) kvadratmeter att hyra ut. Bland det som återstår att hyra ut finns en ny kontorsvåning som byggs överst i fastigheten när fläktrum och andra teknikutrymmen flyttas ned till källaren.
Fastighetsvärlden Idag 2007-08-30

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Jättesatsning – vill bygga ut varuhus med 50.000 kvm

Skandinaviens största varuhus vill expandera till 95.000 kvm.

Vill bygga högt mitt i Göteborg – möter motstånd

Ytterligare ett höghus planeras i rikets näst största stad, nu nära Heden.

”Alla marknader är inte lika mogna som Sverige”

FV Fokus. Intervju med Kristin Willerström, Nordenchef på Pembroke.   Om nästa cityprojekt.  Kontorsmarknaden i Sverige kontra internationell marknad.  Sverige som föregångsland. Om att göra Mäster Samuelsgatan till ”framgata”.

NP3 köper för 442 miljoner

Har förvärvat för 1,8 miljarder under året.

Ny vd vid Balticgruppen

”Det känns både hedrande och inspirerande att få det här förtroendet.”

Elva gör upp om att bli Årets Affärskonsult

Väldigt tajt i toppen, liksom kring fjärdeplatsen – därav så många kandidater.

Tosito och Strawberry satsar på nytt hotell

Stordalen: ”Det här blir ett retro-progressivt ”powerhouse”.

Krönika

Kontorshyrorna i city är låga och vakanserna minskar

Lars Johnsson om läget på kontorsmarknaden – och han ger en helt annan bild.

Areim växer inom lättindustri – köper 20.000 kvm

Äger nu drygt 90 fastigheter med omkring 380.000 kvadratmeter inom segmentet.

Hyr 2.400 kvm på västra Kungsholmen

Samlokaliserar från tre adresser i Stockholmsområdet.

Werket Wihlborgs Malmö

Wihlborgs hyr ut 3.600 kvm till innovationshub

Utökar sin verksamhet till andra sidan gatan. Flyttar in i gamla Saab-fastigheten.

Hines i ny stor bostadsaffär i 08-området

Affären omfattar 17.000 kvm BOA och över 300 hyreslägenheter. Tredje förvärvet. FV bedömer priset.

Så vill Pembroke tillföra 7.000 kvm kontor nära Sergels torg

 Lösningen med terrassen   Historien med bankerna.  Volymen som tillförs.  Fokus på hållbarhet.  Inspirerats av grannarna.

Tillbaka till förstasidan