Adidas gör comeback i Stockholm, kan Fastighetsvärlden avslöja. Det välkända sportmärket öppnar en stor flaggskeppsbutik hos AMF Fastigheter i Gallerian, längs Hamngatan. Adidas tar över den lokal som Zeekr haft de senaste åren och dessförinnan fanns Victoria’s Secret där.
FV kunde hösten 2023 berätta att Adidas stängt sin butik i hörnet Kungsgatan-Sveavägen, där man i 20 år haft en flaggskeppsbutik i Hufvudstadens fastighet.
Nu gör alltså Adidas comeback i centrala Stockholm. Fastighetsvärlden nåddes av uppgifterna som strax därefter bekräftades av både Adidas och AMF Fastigheter. Butiken beräknas öppna i slutet av året och är på cirka 800 kvm.
– Vi har länge vetat att det finns en efterfrågan på en Adidasbutik i centrala Stockholm samtidigt som vi har haft en specifik kravställning på rätt yta – vilket vi nu har hittat i Gallerian. Här kommer vi kunna erbjuda våra besökare en premiumupplevelse i både utbud och intryck. Det här är också en yta där vi kan aktivera våra partnerskap, till exempel Svenska Fotbollförbundet, Friidrottsförbundet, längdskidlandslaget och Adidas Stockholm Maraton och halvmaraton på ett engagerande sätt, säger Arletka Skurczynska, Country Manager Adidas Nordics.
Gutai Real Estate Consulting har varit rådgivare i uthyrningen.
Satsningen i Gallerian är en del av Adidas fortsatta expansion i Norden och blir det andra Brand Center som öppnar i regionen i år, efter Köpenhamn.
Valet av Gallerian som plats baseras på flera faktorer, där ljusa, öppna lokaler och god tillgänglighet varit centralt. Adidas lyfter också den pågående utvecklingen av området – med en mix av handel, restauranger och hotell – som en viktig del i beslutet.
– Vi ser hur Gallerian och kvarteren runt omkring utvecklas till en allt starkare nod för handel och upplevelser i Stockholm. Att Adidas väljer att etablera Stockholm Brand Center här bekräftar den riktningen och stärker Gallerians roll som en av stadens mest relevanta handels- och mötesplatser, säger Cecilia Åkesson, centrumchef Gallerian vid AMF Fastigheter.
Den nya butiken om ca 800 kvm och med stora, öppna skyltfönster mot Hamngatan kommer att sträcka sig över två plan, där det övre planet främst riktar sig mot herr och det nedre mot dam och barn.
Tidigare har Adidas konkurrent Nike haft en butik i Gallerian. Men det amerikanska bolaget stängde ner butiken i början av 2026. AMF Fastigheter har annars genomfört flera framgångsrika uthyrningar i det stora kvarteret det senaste året, och håller även på med en stor investering för Spotify.





















