Storköparen Acta på väg paniksälja 3 300 lägenheter

Annons

Bankerna pressar norska storköparen från 2004–2006. Fastighetsvärlden kan berätta att Acta, numera Obligo, startat försäljningsprocesser för två större portföljer med bostadsfastigheter och sannolikt förbereder ytterligare en försäljning. Dåvarande Actas framfart på den svenska fastighetsmarknaden saknar motstycke. Det första förvärvet i Sverige ägde rum 2003 och nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag kunde med jämna mellanrum därefter avslöja nya stora förvärv. Ett halvt decennium senare hade Acta förvärvat fastigheter i Sverige för cirka 30 miljarder kronor, merparten bostadsfastigheter och i storstädernas miljonprogramsområden.

Några av de kommersiella fastigheterna som inhandlades har sålts med gott resultat. Bostäderna har dock inte gått samma resa utan varit svårsålda. Stora tänka affärer har avbrutits (Din Bostad) eller lyckats genomföras på mållinjen (Willhem). De genomförda affärerna gav aktieägarna en årlig avkastning om 11 procent. De flesta initierade försäljningsprocesserna under de senaste åren har dock möts av tystnad eller skambud från investerarmarknaden.

Nu pressar bankerna på, bland annat löper ett par krediter på 2,35 miljarder och 415 miljoner ut i januari respektive juli 2013. Inför det ska åtminstone två portföljer hitta en ny ägare, enligt Fastighetsvärldens källor. I den ena portföljen ingår 788 lägenheter i Landskrona, 750 i Markaryd och 110 i Haninge. Pangea ska ha fått uppdraget att sälja detta.

I den andra portföljen som ska säljas ingår två bestånd i Linköping om 888 och 540 lägenheter samt 180 i Mariefred. Catella ska ha fått uppdraget att sälja det beståndet.

Totalt handlar det alltså om närmare 3.300 lägenheter. Dessutom så ska, enligt uppgift till Fastighetsvärlden, ett mindre paket förberedas för försäljning. Men det finns även ljusglimtar kring ”Acta-Obligos”, några av fondstrukturerna har framgångsrikt fått eller är nära att få refinansiering.

Fastighetsvärlden Idag 2012-10-31

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Fabege börjat demontera – för 65.000 kvm nytt

Arenastadens kanske bästa läge. Taktiken för att börja bygga. Den smarta läsningen. Redo att tjuvstarta.

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Går in i Företagsparken med 1,6 miljarder

Förvärvar 15,9 procent av aktierna i 6-miljardersbolaget.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Projekt

Södertälje växer på höjden i The Dock

Södertäljes nya hotell blir också stadens högsta byggnad.

Krönika

Öppna upp när avstånden ökar

”Plötsligt ser du mötesplatsen i stället för en öde stenöken.”

Johan Jenny Ehrenberg, ETC Bygg.

”Vi har crowdfundat 240 mkr för att bygga hus”

Bygger klimatpositiva hyreshus på flera ställen i Sverige. Har hyllats av FN.

Obos, Örnsberg.

Obos köper för 323 mkr i södra Stockholm

Vill bygga 154 bostäder. Nya detaljplaner under framtagande.

Här är Weworks oväntade comeback

Har 600.000 kvm coworkingkontor i landet.

Tillbaka till förstasidan