Acta nära sälja svenska bostäder för 5–7 mdr

En intressent har lagt ett stort bud. Fastighetsvärlden kan berätta att Acta från en aktör har fått ett bud på stora delar av bostadsbeståndet. Budet avser hela ”Hyresfastigheter Holding I” samt delar av de svenska bostäderna i ”Hyresfastigheter Holding III ”. Enligt den senaste värdering från årsskiftet som Fastighetsvärlden har tillgång till var fastighetsvärdet på den första fonden 5.174 miljoner kronor och den svenska delen i den tredje 2.213 miljoner kronor.

– Jag kan bekräfta att vi har ett bud. Processen har pågått ett tag och jag är optimistisk om att vi kommer att nå ett avslut, men det är nog tveksamt om vi hinner före semestern, säger Martin Bruck, produktdirektör vid Acta Asset Management, till Fastighetsvärlden Idag.

– Priset vi diskuterar ligger över den senaste värderingen. Ägarna har all anledning att vara nöjda. Det är en helt vanlig försäljning och den är inte på något sätt framtvingad, säger Bruck för att bemöta diverse rykten på marknaden.

I den första fonden, som ofta anses innehålla det bästa beståndet, ingår bostadsfastigheter i Borås (61.000 kvm), Malmö (147.000), Göteborg (154.000), Botkyrka (60.000), Jönköping (11.000) och Linköping (202.000). I den tredje fonden finns 75 procent av värdet i Tyskland, men det är delar av det svenska beståndet som är aktuellt i affären. Dock hemligt vilka orter.

De flesta svenska bostäderna finns i ”Hyresfastigheter Holding II”, bl. a. de omtalade husen i Rosengård, och de fastigheterna värderades vid årsskiftet till 8.451 miljoner kronor.

– Vi har sedan förra sommaren sett ett stort intresse för våra bostadsfastigheter, både när det gäller enskilda fastigheter och större bestånd, säger Bruck, till Fastighetsvärlden.

Fastighetsvärlden Idag 2010-06-22

Fler Nyheter från förstasidan

Porträtt

Långläsning: Storspelare på turbulent marknad

Henrik Jussi-Pekka är vd för investmentbolaget Möller & Partners, men är också medgrundare till bostadsbolaget Resinova som varit storköpare under våren.

Ännu en toppchef lämnar

”Jag känner mig privilegierad”.

Redo sälja för över 4 mdr

Pressad aktör startar försäljningsprocess. 20.000 bostäder med i diskussion.

Öppnar flaggskeppsbutik mitt i city

Gör två förhyrningar samtidigt. FV berättar om etableringen.

Räddningsaktion för SBS

Läs om de största ägarna och hur de agerar.

Vill bygga högt hotell

Inväntar besked från politikerna.

Upproret: ”Vi vill veta vad vi betalar för”

Diskussionen kring butikshyrorna har kanske trots allt blivit lite bättre.

Riksbanken höjer räntan till 4 procent

Kan komma att höjas ytterligare.

Nära megaaffär – kan frukta stor förlust

Parterna kan vara påväg att nå ett avslut.

Nrep förvärvar 283 nya

Förvärvar nyproducerat. Gått in om ”kapat” tidigare uppgjord affär.

Newsecs spaning – Max Barclays tre favoriter

Anser att svenska kontor fått oförtjänt dåligt rykte. Dock orolig för Sveriges rykte.

Kvintett startar nytt bolag – efter försäljningen till SBB

Läs om vilka som finns med bakom bolaget.

Bildextra: Nya Albano – hela 5 miljarder senare

Från farligt, osäkert och smått bortglömt till något som ska bidra till att lyfta hela huvudstadsregionen.

ByggVesta säljer till EQT Exeter i Flemingsberg

Gör första bostadsaffären i Sverige.

Tillbaka till förstasidan