ABG Fastena köper två från Artis Fastigheter

ABG Fastena förvärvar Frisören 1 i Sölvesborg och Stammen 6 i Ljungby av Artis Fastigheter. I Sölvesborg är de.2 300 kvadratmetrarna uthyrda till Rusta på ett tioårsavtal och i Ljungby omfattas de 2.500 kvadratmetrarna av tioåriga hyresavtal med Jysk respektive Thansen.

Annons

ABG Fastena köper dubbelt av Artis Fastigheter, en fastighet i Sölvesborg och en i Ljungby I fastigheterna hyr Rusta som flyttade in i slutet av mars och för Ljungbyfastigheten sker inflyttning för Jysk och Thansen i maj.

ABG Fastena förvaltar nu 65.000 kvm fördelat över 15 objekt i sin portfölj med fastigheter för livsmedels- och lågprishandel. Fastighetsvärdet uppgår till 1,3 miljarder kronor och närmare 95 procent av hyresintäkterna kommer från livsmedels- och lågprisaktörer såsom Coop, Rusta, Axfood, Jysk och Dollarstore.

– Vi är glada att kunna göra ännu en affär med Artis Fastigheter, den tredje i ordningen, en aktör vi har stort förtroende för. Dessutom är fastigheterna belägna i områden som vi redan är etablerade i, och två av de tre hyresgästerna har vi en relation med sedan tidigare. Vi välkomnar thansen som ny hyresgäst till ABG Fastena, en aktör vi följt under en tid och som vi tycker passar väl in i hyresgästfloran i vår fastighetsportfölj med livsmedels- och lågprishandel, säger Andreas Birgersson, vd på ABG Fastena.

– Vi är mycket glada över att kunna utöka vår portfölj inom livsmedel- och lågprishandel med ytterligare två fastigheter. Portföljen karaktäriseras bland annat av moderna fastigheter belägna i bra mikrolägen, och våra noggrant definierade investeringskriterier säkerställer att vi förvärvar fastigheter av högsta kvalitet. Dessa två fastigheter är inga undantag, säger Per Nisses, Head of Investor Relations på ABG Fastena.

– Vi fortsätter med vårt nitiska byggande av vår livsmedel- och lågprisportfölj och ser fram emot att fortsätta fylla på med förvärv av den här kalibern, säger Philip Söderqvist, Head of Investments på ABG Fastena.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lägre tryck hos Akelius efter ny migrationspolitik

FV berättar om beståndet efter storförsäljningen.

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tillbaka till förstasidan