Ny dynamisk duo ska leda satsning på projekt

Lite under ”radarn” har Tobias Emanuelsson (tidigare SPG) och Karim Sahibzada (tidigare Hemfosa) startat ett nytt bolag inriktat på projektutveckling av bostäder i Stockholm och Mälardalen, Randviken Fastigheter.

Fyra parter  har gått in med stor del av kapitalet i bolaget.

Det är Slättö, Carlbergssjön (storägare i Heba), André Åkerlund samt Johan Eriksson och David Ekberg från Estea. Investerarna har tillskjutit både kapital samt intressanta fastigheter till Randviken som i dagsläget har ett ovillkorateget kapital om cirka 900 miljoner.

– De har samma syn som oss, att vi går in i en tuffare period där den som ska bli framgångsrik på projektutveckling behöver ha både stor genomförandekraft i projekten och ett bra kassaflöde genom löpande intäkter från ett fastighetsbestånd, menar Tobias Emanuelsson.

Han är också övertygad om att det kommer krävas betydligt mer av aktörerna i framtiden. I dag är många projekt stöpta i samma form och man springer efter samma kundgrupp.

– Vi fokuserar på brf-projekt och jag tror att man i framtiden behöver vara spetsigare och ha bättre koll på vem som är den mest trolige slutkunden på varje enskild delmarknad, säger Emanuelsson.

Sedan i våras har en rad affärer genomförts för att bygga företaget till en lämplig volym innan projektverksamheten kan ta vid.

– Idag har vi kassaflödesfastigheter för omkring 1,5 miljarder och vi tror oss kunna öka det till omkring 2 miljarder till i höst. Samtidigt har vi en byggrättsportfölj med cirka 100.000 kvm under detaljplaneläggning där det mest kommer vara detaljplanelagt inom 12 månader, säger Karim Sahibzada.

– Det första projektet räknar vi med att starta redan i höst. Där är planen redan klar och bygglovet på väg att lämnas in inom kort, tillägger Emanuelsson.

Management i det nya bolaget kommer förutom Emanuelsson och Sahibzada bestå av Jan Eriksson och Gustaf Segerborg.

Eriksson kommer närmast från Kilenkrysset där han varit VD i ett år, innan dess arbetade han inom Swedbank i 27 år. Segerborg har de senaste åren arbetat med norska Oljefondens fastighetsplaceringar med bas i London och arbetade innan dess hos Tenzing (numera införlivat i JLL).

Fastighetsvärlden Idag 2017-07-05

Fler Nyheter från förstasidan

CBRE IM utvecklar logistik om 46.000 kvm

Förvärvar mark utanför Helsingborg och bygger logistik på spekulation.

Kontor i ett klot

CA Fastigheter projekterar för hotell och kontor i två gamla gasklockor.

Perfekt storm stoppar bostadsbyggen

Tvärnit på alla sätt. Men det finns sätt att få igång bostadsmarknaden. En expert på Tango ser fler möjlig­heter, men ...

Älvstrandens vd sparkad

Får gå efter extrainkallat styrelsemöte där kritisk rapport var underlag.

Slår till med köp på hela 5 mdr

Oväntad säljare till eftertraktade fastigheter.

Nystart för Obos landmärke – fyra team tävlar

Läs om de nya planerna för höghuset och vilka som fått i uppdrag att rita. Flera världsberömda arkitektfirmor anlitade.

Catella förvärvar majoritet i franska Aquila

Med förvärvet utökar bolaget sin verksamhet inom asset management och fondförvaltning.

Topplista

Största affärerna 2023

De största transaktionerna på fastighetsmarknaden rangordnas.

Bildextra: Gasklocka 2 blir till Gasometer

Stockholms stads och Pophouse nya kulturmötesplats har döpts.

Så blir utsiktsvåningen – ”Blir en kassako”

Ola Sernekes kalkyl för 100 miljoner kronor per år.  230 meter upp. Nya innovationen. Jämför med Burj Khalifa.

Lista: Priserna för att åka upp i världens högsta

Fastighetsvärlden listar 25 världskända skyskrapors utsiktsplatser.

Karlatornet nära sin högsta höjd – stål i toppen

Endast ett våningsplan från taklagsfest. Ny strategi högst upp. Läs även om försäljningsläget och framtiden.

Säljer bostäder för 605 mkr – hela 8% under värdering

Stor bostadsaffär med tio fastigheter i Stockholmsområdet.

Tillbaka till förstasidan