10.000 nya medarbetare behöver rekryteras

Annons

Fastighetsbranschens Utbildningsnämnd (FU) har genomfört en undersökning bland medlemsföretagen om rekryteringsbehovet på fem års sikt. Sammanfattningen presenteras nu i en rapport som visar ett fortsatt stort rekryteringsbehov på ca 10.000 nya medarbetare de kommande fem åren.

Undersökningen visar på rekryteringsbehovet i landets samtliga län samt en samlad nationell bild för yrkesrollerna fastighetsskötare, fastighetsvärd, fastighetstekniker, fastighetsförvaltare, fastighetsingenjör och byggprojektledare.

I antal räknat är behovet störst för yrkesrollerna fastighetsskötare och fastighetstekniker.

Nästan 60 procent av respondenterna anger att nya rekryteringar kommer främst från andra företag i branschen följt av rekrytering från högskola/universitet och yrkeshögskola. Respondenterna upplever att det har varit svårast att rekrytera rätt kompetens inom yrkesrollerna fastighetsingenjörer och byggprojektledare. En följd av detta har blivit att lönerna har behövt höjas för att anställa rätt person eller att kompetenskraven har sänkts för att personer ska kunna anställas.

Kompetenser som företagen bedömer kommer att bli brist på är avancerad styr- och reglerteknik/automation, energieffektivisering och digital teknik. Även social kompetens, kundbemötande och kompetens inom hållbarhetsfrågor kommer högt på listan.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Allmännytta vill sälja 224 bostäder

Behöver pengar för att renovera och för att bygga nytt.

Arwidsro köper för 440 mkr

Säljaren köpte fastigheten som utvecklingsfastighet våren 2018.

Välkänd trio drar sig ur projekt om 187.000 kvm

Väljer att hoppa av nära Stockholm, berör både stora volymer kontor och bostäder. FV visar illustrationer över volymerna.

”Branschen ganska okänslig för konjunkturen”

Nederlag är inte av ondo, menar ordförande i SOCK, branschorganisationen för coworking.

Beläggningsgraden för coworking fallit

Men den väntas vända uppåt igen av två olika anledningar.

SLP köper för 266 mkr i Jönköping

Stärker närvaron i staden med köpet av två nybyggda fastigheter.

Corem fortsätter avyttra i Halmstad – säljer för 290 mkr

Har på kort till sålt 13 fastigheter i staden – lämnar helt.

Skandalhus kan komma att säljas

Börsbolag visar intresse.

Här vill Nordfeldt bygga 200 bostäder

Vill knyta ihop område i nordvästra Stockholm med nya bostäder.

Konkursad klädkedja får ny ägare

Två butiker räddas av växande modekedja, två återstår, och en har lagts ner.

Regeringen höjer rot-avdraget

Kraftig, men temporär, ökning inför vårbudgeten.

Ingen dans för Balder

Prestigeprojekt drar ut på tiden och nu slopas planer på ny danslokal – i alla fall tillfälligt.

Konkurs i ökänt hotell

Ingick i Oscar Properties paketdeal med Erik Selin. Nu lägger operatören ner verksamheten.

Realy rekryterar förvaltningschef

Snabbväxande Realy Bostad tar kompetens från Einar Mattsson.

Tillbaka till förstasidan