1.150 nya bostäder klubbade för Framtiden

Styrelsen för Förvaltnings AB Framtiden (moderbolag för allmännyttorna i Göteborg) har beslutat godkänna fem investeringsbeslut gällande nyproduktion i fem områden, vilket innebär att det ska byggas 1.150 nya bostäder i Göteborg.

Investeringsbesluten avser 369 hyresrätter i Uggleberget i Hovås, 150 hyresrätter i Tynnered, en markaffär som ger 220 hyres- och bostadsrätter i Gamlestaden kvarteret Makrillen, 260 hyres- och bostadsrätter i Selma stad på Hisingen samt ca 150 hyresrätter vid Titteridamm i Angered.

– Med de här besluten visar vi att Framtidenkoncernen tar sitt ansvar som den ledande aktören på Göteborgs bostadsmarknad när det gäller att producera hyresrätter. Nu är vi igång på allvar och ökar takten för nyproduktionen vilket känns riktigt bra, säger Lars Johansson (s) Styrelseordförande i Förvaltnings AB Framtiden.

Framtidenkoncernen fokuserar de närmaste åren på tre områden för att nå Kommunfullmäktiges mål för koncernen:

  • Öka takten i bostadsbyggandet
  • Renovera så att hyresgästerna har råd och möjlighet att bo kvar.
  • Bidra till en stad där alla får plats – bland annat genom att fokusera på lägre hyror i samspel med bra kvalitet, bättre sammanhållande och tryggare bostadsområden. Samt öka närvaro och engagemang i våra sex utvecklingsområden.

Fler Nyheter från förstasidan

Så blir utsiktsvåningen – ”Blir en kassako”

Ola Sernekes kalkyl för 100 miljoner kronor per år.  230 meter upp. Nya innovationen. Jämför med Burj Khalifa.

Lista: Priserna för att åka upp i världens högsta

Fastighetsvärlden listar 25 världskända skyskrapors utsiktsplatser.

Karlatornet nära sin högsta höjd – stål i toppen

Endast ett våningsplan från taklagsfest. Ny strategi högst upp. Läs även om försäljningsläget och framtiden.

Säljer bostäder för 605 mkr – hela 8% under värdering

Stor bostadsaffär med tio fastigheter i Stockholmsområdet.

Speljätten Star Stable flyttar till AMF:s Fatburen

Fastighetsbolaget har hyrt ut mer än totalt 30.000 kvm till spelutvecklare.

SBB slår tillbaka: ”Vi klarar räntetäckningsgraden”

SBB rasade 27 procent på börsen under onsdagen. 95 procent ner sedan toppen.

Bildextra: Hos Pophouse högt upp i Hötorgsskrapa

Björn Ulvaeus bolag har flyttat in hos AMF Fastigheter. Se hur det ser ut.

Konsultprofil i ny roll

”Det är jättekul”. Berättar om den nya utmaningen.

Nytt börsbolag säljer för halv miljard i 08-området

Offensiv aktör köper. Nybyggda bostäder nära Stockholms innerstad i transaktion.

DI: Regeringen i samtal om fastighetsaffärer

Finansmarknadsminister Niklas Wykman bekräftar.

Ilija Batljan Invest skjuter upp räntebetalningar

Den ändrade vinstutdelningen i SBB ställer till det för Batljans moderbolag.

Realplay

Behöver detaljplanerna bli mer flexibla?

En inte helt enig trio diskuterar om det behövs förändringar i lagar och detaljplaneprocessen för att kunna vara gå komma vidare med hållbarhetsperspektivet när områden behöver förändras.

Besqab nere på en tredjedel – och noll startade byggen

Vd:n nöjd med tanke på de stora utmaningar som finns.

Nya strategin slår igenom – 500 bostäder på spel

Köpcentrumbolag i affär en bit ifrån sitt köpcentrum. Affär för 310 miljoner kronor.

Tillbaka till förstasidan