Porträtt

Styr från läktaren

När alla talar om att fokusera på kärnverksamheten har bolaget Arvid Svensson blivit spretigare än någonsin. Fredrik Svensson har varit VD i tolv år och har precis som tidigare generationer satsat på nya marknader.
Han är lite av en doldis inom fastighetsbranschen trots att bolaget, som han driver ihop med kusinen Rikard, är en viktig
stöttepelare i merparten av de nya fastighetsbolag som de senaste åren tagit plats på börsen. Bolaget är numera stor ägare i fyra noterade bolag.
– Vi ser olika karaktär på bolagen och skillnaderna är tydliga för oss. Nu när yield-gapet inte är lika stort som tidigare är det mer intressant att ägna sig åt projekt.
Det är till exempel orsaken till att bolaget lagt in fastigheter i börsens färskaste fastighetsbolag, projektbolaget Dagon.
I över hundra år höll sig bolaget Arvid Svensson borta från fastigheter. Först 1996, efter att Fredrik Svensson varit VD i ett år, inleddes en satsning. I en tid när alla fastighetsinvesterare satsade i storstäderna köpte man på sig ett 40-tal fastigheter i hemstaden Västerås. Fastigheterna såldes senare till Klövern för 900 miljoner kronor, till stor del ett inbyte mot aktier.
Då, efter IT-kraschen, sökte investerarna främst högavkastande fastigheter utanför storstäderna. Fredrik Svensson och hans bolag slog då istället till och fyndade på den svaga fastighetsmarknaden i huvudstaden.
– Vi gillar att gå mot strömmen. Vår affärsidé är att vara opportunister och att kunna slå till när vi ser affärsmöjligheter – även i branscher där vi inte finns idag. Att marknadsföra det som en aktie att investera i skulle nog vara svårt.
Nu är det knappast så att Arvid Svenssons siktar mot börsen. Bolaget har istället nobbat ett antal upplägg för börsintroduktion.
– Börsen är ju till för kapitalanskaffning och det behöver vi inte. Vi är ofta den som lånar ut pengar. Att vara utanför börsen gör att man kan agera långsiktigt.
Fastigheterna finns idag placerade i Klövern, Balder (Stockholmsbeståndet) samt Dagon och bolaget har dessutom investerat i Din Bostad (se ägarandel i faktarutan här bredvid). Hjärnan bakom samtliga affärer är Staffan Svensson på Catella.
– Det var till exempel han som förde ihop mig med Erik Selin. Jag gillar Erik och det uppstod snabbt en god personkemi mellan oss. Han är jordnära och skär igenom frågorna och det är så vi vill jobba.
Fredrik Svensson öser även lovord över Klöverns VD:
– Gustaf Hermelin är oerhört charmerande som människa och därmed en väldigt duktig uthyrare. Det har han bevisat gång efter gång.

Arvid Svenssons direktägda bestånd är idag lätt att överblicka. Friskis & Svettis-huset i Västerås är det ena. Mer spännande och lite unikt är Rocklundaområdet eftersom det är ett PPP-projekt. I februari 2005 blev Fredrik Svensson kontaktad av den lokale byggherren Per-Olof Pettersson som undrade vad han tyckte om fastighetsrenting.
Två dagar senare bildade de bolaget Arosmotet ihop och några månader senare hade de köpt flera idrottsanläggningar på Rocklundaområdet i Västerås från kommunen för 128 miljoner. Nu, med en investering på en kvarts miljard, pågår febril byggaktivitet på området, bland annat ska det bli en helt ny fotbollsarena, landets andra inomhushall för bandy och hockeyhallen får en rejäl uppfräschning. Parterna har ett 25-årigt hyreskontrakt med kommunen.
– Det var en kvinna från näringsdepartementet här och tittade och hon sade att det var bland det bästa de sett när det gäller PPP. Många säger att de håller på med PPP, trots att det kanske bara är en privatfinansiering. Här är det ett partnership där båda parter bidrar med olika saker.

Den fullständiga artikeln går att läsa i Fastighetsvärlden #4/2007.

Annons

Fler Porträtt

Porträtt

Ratad nisch blev guldgruva

Svenska Handelsfastigheters vd ser jobbet som en hobby när jakten på lågprisfynd och stora hyresavtal fortsätter.

Porträtt

Dubbla uthyrningssuccéer och stora projekt

Plötsligt står söderkisen Lars Kinneholm i rampljuset. Läs bland annat om spelet bakom rekorduthyrningen i city.

Porträtt

Fullt fokus på säkerhet

När Cecilia Vestin klev upp som vd för Svenska Myndighetsbyggnader hade hon ett halvår på sig att genomföra omvandlingen till nya Kåpan Fastigheter. Tre år senare är bolaget väletablerat inom säkerhetssegmentet och vill fortsätta att växa inom Sverige.

Porträtt

Vill dra nytta av storleken

Att det blev fastighets­branschen var inte oväntat för Mikael Åslund, men det var inte självklart att det skulle bli som högsta chef på JM.

Porträtt

Klev rakt in i hetluften

Castellums vd ville först inte ta uppdraget, men blev till slut den som stod vid rodret när det stormade.

Porträtt

Drivs av att bygga företag

Börsnoteringar är en paradgren för den hästintresserade Bengt Kjell. Nu är han på gång med ett nytt bolag.

Porträtt

Trivs i smått och stort

Han vill vara nära affärerna och blir rastlös när det inte händer något – även på semestern. Läs FV:s porträttintervju med Patrik Kallenvret.

Porträtt

Staden i fokus

Johanna Hult Rentsch är ny vd vid Platzer sedan drygt ett år. Hon brinner för att bygga attraktiva stadsdelar.

Porträtt

Leder ny offensiv

Folksamsgruppens nya fastighetsdirektör Jonas Bjuggren laddar för nya affärer och berättar om sitt ledarskap. Lång intervju ur Fastighetsvärlden nr 5/2024.

Porträtt

Hon rustar Sverige

Maria Bredberg Pettersson är högsta chef hos en av Sveriges största fastighetsägare, Fortifikationsverket, och har hyresgäster som Försvars­makten, Polismyndigheten och FOI.

Porträtt

Ständig förändring

Osentimental. Einar Janson lever inte i det förflutna utan vill hela tiden utveckla verksamheten. Som grundare och vd på Titania söker han möjligheter där andra bara ser problem.

Porträtt

Tydlig framtidstro

Vecturas vd Joel Ambré om att bolaget måste bli större, det nya landmärket och om att bidra till Sveriges konkurrenskraft.

Porträttet

Seglatsen som ändrade allt

Bengt Malmegård om yoga, affärerna, och att fortsätta bygga för framtiden.

Porträtt

Långläsning: Frälser med affärer

Hon skulle bli präst. 20 år ­senare är Anna-Carin Telin vd för Outpoint.

Tillbaka till förstasidan