Sök i notisarkivet

Sökningen omfattar notiser publicerade på fastighetsvarlden.se.

Sökhjälp?

Sökhjälp

Det enklaste sättet att söka är att bara skriva in ett ord i sökrutan.

För att söka på alla ord som börjar på forskning skriver du: restaurang*

Det andra alternativet är att söka på två ord.
Separerar man de två orden med mellanslag listas alla de artiklar som innehåller båda orden.

Här är några alternativ för att förfina sökningen. Skriv något av följande ord mellan de två orden du vill söka med.

AND – Båda orden ska finnas med i den artikel du söker efter.
I stället för AND går det också att skriva tecknet + (plus)

NOT – Det första ordet ska finnas med men inte det andra.
I stället för NOT går det också att skriva tecknet - (minus)

Om man skriver in citationstecken runt sökordet eller sökorden (t ex "Petter A Stordalen") kommer man att få artiklar som innehåller exakt det ordet eller den frasen, och inget annat.

1 träff

 

Center Management dubblar med nytt dotterbolag

2007-10-11 Köpcentrumspecialisten Center Management, som bildades för sex år sedan och som har basen i Norrköping, satsar på expansion. Bolaget har ihop med Consila (fd Lundbergsföretag och som bedriver konsultverksamhet inom byggnation och fastighetsutveckling) bildat intressebolaget Lotsstenen. – Vi har haft en fantastisk kundtillströmning de senaste åren och arbetar med många internationella investerare. Framöver vill vi kunna erbjuda kunderna allt från idé till slutgenomförande rent fysiskt, säger Ulrik Bergmark, VD Center Management.
Lotsstenen ska arbeta över hela Norden och enligt Bergmark ska ett tiotal medarbetare rekryteras till bolaget.
– Det är svårt att få tag i personal just nu, men vi tror att vi kommer att klara det utan att det drar ut på tiden allt för mycket. Via det nya bolaget får vi dessutom en ännu bättre möjlighet att sprida analysverktyget mAnalyze som idag används i 22 köpcentrum och där vi har intressenter från allt fler fastighetsägare i olika länder, säger Bergmark.
Fastighetsvärlden Idag 2007-10-11